"Cinsiyet dayatan ameliyatlar yasaklansın!"

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi’nin, bebeklerin doğum belgelerine cinsiyetlerinin erkek ya da kadın dışında bir cinsiyet seçeneği olması gerektiği yönündeki kararının yankıları ülkede sürüyor.

"Cinsiyet dayatan ameliyatlar yasaklansın!"

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi’nin, bebeklerin doğum belgelerine cinsiyetlerinin erkek ya da kadın dışında bir cinsiyet seçeneği olması gerektiği yönündeki kararının yankıları ülkede sürüyor.

10 Kasım 2017 Cuma 10:17
"Cinsiyet dayatan ameliyatlar yasaklansın!"

ABC haber'den Işın Toymaz'ın haberine göre, Almanya Federal Anayasa Mahkemesi’nin, bebeklerin doğum belgelerine cinsiyetlerinin erkek ya da kadın dışında bir cinsiyet seçeneği olması gerektiği yönündeki kararının yankıları ülkede sürüyor.

Anne ve babalara çocuklarının doğum belgelerindeki cinsiyet hanesine interseks / üçüncü cinsiyet yazdırmasına olanak sağlayan ilk Avrupa ülkesi olan Almanya’daki üçüncü cins ilgili kararla zafer kazanılmadığını ama interseks bireyler adına tarihi bir adım atıldığını bildirdi.

Almanya’daki Türk ve Müslüman interseks bireylerin durumunu da sorduğumuz

ABC’ye konuşan üçüncü cins temsilcileri, etnik kökene bakılmaksızın interseks bireylerin insan haklarından eşit ve tümüyle yararlanmaları gerektiğini bildirdiler. Siyasetçileri ise bu konuda pasif tutum izlemekle suçladılar. 

"KARARIN İNTERSEKSLERLE DAYANIŞMA GÜNÜNDE AÇIKLANMASI SEVİNDİRİCİ"
Farklı cinsel eğilimleri olanlara yönelik bir danışma merkezi niteliğindeki  TransInterQueer (TrIQ) adlı kuruluşun Basın Sözcüsü Leo Yannick Wild,  gazetemize yaptığı açıklamada Alman Federal Anayasa Mahkemesi’nin interseks kararını sevinçle karşıladıklarını bildirdi.

Söz konusu kararın ilgili Mahkeme tarafından “İnterseks Bireylerle Dayanışma Günü“nde açıklandığına işaret eden Wild, farklı cinsel eğilimleri olanlar için de bir milat olduğunu söyledi.

İnterseks bireylere karşı ayrımcılık içeren yürürlükteki yasayı anayasaya aykırı olarak niteleyen Wild bundan sonraki adımın ise üreme organları ya da kromozomları itibariyle tam olarak NE kadın ne de erkek sınıfına ait olmayan yeni doğmuş bebeklerin, “erkek“ ya da “kadın“ sınıfına dahil edilme dayatmasıyla ameliyat edilmesinin yasaklanması olduğunu dile getirdi.

“MALTA ÇOKTAN YOL ALDI BİLE“

Wild’in üçüncü cinsin taleplerini içeren açıklaması şöyle:

“İnterseks olarak dünyaya gelen bebeklerin ille de bir cinsiyete uydurulması için zorla ameliyat edilmesi yasaklanmalı. Malta bu konuda çok önemli bir şekilde yol aldı bile. Almanya’da interseks bireyler anayasa tarafından koruma altına alınmış olsa da, ayrımcılık konusunda ve insan hakları alanında topu siyasi arenaya attı. En yüksek mahkemenin interseks bireylerin hakları konusunda böyle tarihi bir karar alması elbette çok önemli. Diğer taraftan Almanya’da yaşayan interseks bireylerin etnik kökenine bakılmaksızın insan haklarının pazarlık konusu edilemeyeceği de bilinmelidir. Ki bu konuda Almanya’da siyaset pasif bir tutum izledi.“

“UMARIZ BU KARAR SİYASETÇİLERİ UTANDIRIR“

Öte yandan' bireyin cinsel kimliğinin korunmasının bir temel hak olduğu' şerhini düşen mahkemenin kararına yönelik bir basın açıklaması da yayınlayan TrIQ Yönetim Kurulu’ndan Ria Klug da, “Kendiliğinden hiçbirşey yapmayan siyasetçilere Federal Anayasa Mahkemesi’nin kararının utandırmış olmasını diliyoruz. Bundan sonraki adımın ameliyatların durdurulması olmasını bekliyoruz. Tıbbi ve patolojik alanlarda demode olmuş transseksüel yasasının  da çağdaşlaştırılmasını istiyoruz“ sözleriyle dikkat çekti. 

İlgili yasal düzenlemenin 2018'in sonuna kadar meclisten geçmesi bekleniyor. Düzenleme yasalaşana kadar ise interseks bireyleri iki cinsiyetten birini seçmeye zorlanamayacak.

Almanya’da 80 bin interseks birey yaşıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.