24 Haziran Genel Seçimlerinin öncesinden başlayan af tartışmaları halen devam ediyor. Yaklaşan yerel seçimler de göz önünde bulundurulduğunda af konusunun bir seçim propagandası haline getirileceği de ne yazık ki aşikar. Nitekim AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de CNN Türk’e verdiği özel röportajda da MHP’nin af önerisinin değerlendirileceğini ifade ederek “"İçeriğini gördükten sonra parti olarak tartışırız. Sayın cumhurbaşkanımızın da tavrıyla birlikte o konuyu hep birlikte savunuruz" şeklinde görüşünü belirtti. Konu ile ilgili Yerel Yönetimlerden Sorumlu MYK üyesinin bilgi vermesi yerel yönetimlerle ilgili soru işaretlerini de perçinledi.

MHP’nin Önerisi Neydi?

MHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız’ın affın kapsamına alınmasını ve alınmamasını önerdikleri hükümlülere ilişkin olara detaylı bir inceleme yapıldığında af tasarısı kapsamında zimmet, rüşvet,ihaleye fesat, irtikap, suç delillerini yok etme, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma, inşaat ve yıkımla ilgili emniyet kurallarına uymama, trafik güvenliğini tehlikeye sokma, çevrenin kirletilmesi, içecek-yiyeceklere zehir katma, bozulmuş gıda-ilaç ticareti, sağlığı tehlikeye sokacak ilaç yapma-satma, parada sahtecilik, kıymetli damgada sahtecilik, resmi belgede sahtecilik, suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, din hizmetlerini kötüye kullanma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, ulaşım araçlarına karşı suçlar, kumar,müstehcenlik, hileli evlenme, kötü muamele, çocuğun soybağını değiştirme, iftira, suç uydurma, görevi kötüye kullanma, göçmen kaçakçılığı, insan ticareti, kasten öldürme, intihara yönlendirme, taksirle öldürme, kasten yaralama, insan üzerinde deney, organ veya doku ticareti, işkence, çocuk düşürtme, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, tehdit, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, inanç-düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, konut dokunulmazlığını ihlal, iş ve çalışma hürriyetinin engellenmesi, sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi, ayrımcılık, kişilerin huzur ve sükununu bozma, haberleşmenin engellenmesi, hakaret, kişinin hatırasına hakaret, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmanın dinlenmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal, hırsızlık, gasp, mala zarar verme, ibadethane ve mezarlara zarar verme, hakkı olmayan yere tecavüz, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, genel güvenliğin tehlikeye sokulması, radyasyon yayma, ses ve görüntüleri kayda alma, genital muayene gibi suçlar değerlendirilecek.

Bu öneriler MHP tarafından meclise sunuldu ve MHP lideri Devlet Bahçeli 11.11.2018 tarihinde "Tekrar oy ver, istersen de verme. Bu durumun oyla alakası yok. Bu olay memleket meselesi. Biz oy için yapmıyoruz, bir daha ağzınızda bunu duyarsam yasayı geri çekerim" şeklinde açıklama yaparak konunun yerel seçimle ilgisi olmadığını da belirtti.

CHP ve HDP Ne Diyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, af tartışmaları ile ilgili olarak, "Bir toplumsal mutabakat arayalım ve kim kimi affediyor görelim. Bu açıdan CHP olarak kategorik olarak hiçbir zaman affa karşı olmadık. Affa ilkesel bir şekilde bakıyoruz ve toplumsal mutabakat arıyoruz. Evrensel ölçütler içinde kimsenin vicdanını rahatsız etmeyecek, en az mağdur, en yüksek memnuniyet yaratacak şekilde tartışılması, toplum tarafından sindirilmesi, topluma rağmen bir karar verilmemesi gerekmektedir. Yaklaşımımız budur" dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu , bazı yüz kızartıcı suçların kenarda tutularak genel af getirilmesinin Türkiye'yi rahatlatacağını ifade ederek "Meclis'in açılmasıyla bir genel affın gündeme gelmesi gerekir diye düşünüyorum. Bazı yüz kızartıcı suçlar kenarda tutularak genel af getirilmesi Türkiye'yi rahatlatacaktır. Benim şahsi fikrim bu. Af konuşulacaksa alanı genişletilmeli, çok zor durumdaki insanlara bir umut ışığı yakılmalı. 500 bine yakın kişi denetimli serbestlik içinde. 70 bin tutuklu var geri kalanı mahkum 246 bin cezaevlerinde insan var ve her geçen gün artıyor. İnsanlar patlama noktasında ve buna devletin çözüm bulması gerekir. Af, cezaevlerinin ve cezaevlerinde yakınları olanların en önemli konusu" dedi.

KİME GÖRE AF, NEYE GÖRE AF?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devlete karşı suçları devletin affedebileceğini dile getirdi. Pek devlete karşı suçlar dediğimiz suçlar kamuoyunu ilgilendirmiyor mu? Kamuoyu vicdanı tarafından affedilemeyen suçların devlet tarafından affı nasıl bir yolla yapılacak?

MHP’nin vermiş olduğu öneriler ise tam ters nitelikte. Şimdi bu durumda kim neyi nasıl affedecek?

Hadi affedildi diyelim, keyfi uygulamalar, gereğinden uzun tutukluluk süreleri, iddianameler yazılmaksızın aylarca belki yıllarca “kuvvetli suç ve kaçma şüphesi” sebebiyle hapiste tutulan mahkumlar ne olacak? Biz hukuk sistemimizde yasaları doğru uygulayamaz, kamu düzenini ve kamu yararını güdemezken aflar neticesinde doğacak olan infiali nasıl engelleyeceğiz?

İşte bu sebeplerden ötürü kime göre ve neye göre af sorusunu soruyorum. Genç bir hukukçu olarak naçizane tavsiyem tüm liderlerin bir araya gelerek, partideki gruplarıyla beraber ortak bir karar çıkarmasıdır. Aksi halde yapılacak küçük ittifaklarla farklı af stratejilerinin doğurulması son tahlilde bir “kayıkçı kavgası”na dönerek; her halükarda başta tutuklular, mahkumlar ve yakınları olmak üzere tüm halkı etkileyecek sonuçlara yol açacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.