1913 yılında İstanbul'un Anadoluhisarı semtinde kurulmuş, renkleri yeşil - sarı olan bir asırlık spor kulübüdür Anadolu Hisarı İdman Yurdu. 

Marmara Üniversitesi ile olan anlaşmazlık nedeniyle, üniversitenin talebi sonucu 2012 yılında Küçüksu Çayırı’ndaki Anadoluhisarı İdman Yurdu tesisleri yıkılmış.

“1913 yılında Talat Paşa’nın emriyle Küçüksu Çayırı’na kurulan Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü, Türk milli sporuna kürek, basketbol, gülle, bisiklet gibi birçok branşta sporcu yetiştirmiş, 100 yılı aşkın köklü bir geçmişe sahip. Öyle ki Birinci Dünya Savaşı’nda Küçüksu mesire yerinde, Goben zırhlısı mürettebatıyla maç yapmış, Kurtuluş Savaşı’na Çanakkale Savaşı’na katılmış, kolektif ruhu ile Türkiye’nin yakın tarihinde büyük rol oynamış bir kulüp. 
Futbolda 2. ve 3. Lig’de büyük başarılara imza atan kulübün tesisleri ve sahaları hukuksuz ve haksız bir şekilde yıkıldı. Bu nedenle gelir kaynakları ve çalışacak sahaları olmadığı için şimdi amatör kümede zor durumda.

Yıllardır atıl durumdaki Küçüksu Çayırı’nın değerlendirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir plan çıkarıldı. 92 bin 873 metrekarelik alanın imar planında; park, bahçe, uçurtma alanı, çocuk oyun alanı, oturma alanları, kafeterya, sergi satış alanları, meydan ve toplamda 340 araçlık 2 adet otopark alanı yer alıyor. Ancak, Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü’nün yasal hakkı olan spor sahası ve tesisleri proje kapsamında bulunmuyor.
Başlıkta belirttiğim üzere vatanı savunan sporcular ile imkansızlıklar içinde başlayan serüvende yok olmaya mahkum edilen bir kulübün varlığını devam ettirebilme mücadelesi vermesi içinde bulunduğumuz çağın gerçekleri ve beklentileri ile örtüşmemekte.

Daha önce de belirtiğimiz üzere çocukların gelişim safhasında spor ile uğraşması birçok kötü alışkanlığa yönelmesini engelleyen en büyük etkendir.

Mutlu olmak, kültürlü olmak, özgürlükçü, eşit olmak, ilim, bilim, sanat, tarih, felsefe ve spora önem vermek gelişmiş toplumların, medeniyetlerin gurur, onur kaynağı ve aynı zamanda apoletidir.

Spora şov olarak bakan ABD ve spora mücadele olarak bakan Avrupa, bilime dayalı çalışmaları ile birçok spor branşlarında dereceler ve ulaştıkları kalite ile bizlere ışık olmakta... 

Türkiye'de de milyonlarca insan bilinçli veya tam olarak bilinçli olmasa da spora ilgi duymakta ve sporun içinde yer almaktadır. 

Sporun, toplumsal ve bireysel yararları tartışılmaz bir olgudur. Türkiye’nin gelişip kalkınmasında önemli faktörlerden birisi de bu alanda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi sporun çeşitli şekilleriyle yaygınlaşması ve insanların bilinçlenebilmesi sayesinde olacaktır.

Dünyada gençlik ve spor bayramı kutlayan tek ülke Türkiye’dir, ama bunun önemini henüz kavranabilmiş değildir. Bu anlayış artık değişmeli, Türk insanı insanlarımız sporu seviyor, sporcuyu seviyor.
 
Almanya'nın nüfusu 80 milyon, sporcu sayısı 24 milyon. Türkiye'nin nüfusu 70 milyon, sporcu sayısı 1 milyon. Lüksemburg'un nüfusu 400 bin, sporcu sayısı 120 bin.

Spora daha çok bütçe ayırmalıyız, tesisleşmeye, branşların çoğaltılmasına daha çok çaba göstermeliyiz.

Fransa'nın nüfusu 67 milyon, kulüp sayısı 165 bin, Türkiye'deki kulüp sayısı 6161 iken Lüksemburg'da 1100 adet.

Kulüp başına düşen kişi sayısı bizde 10 binlerde iken Avrupa’da 300 kişi baremindedir.

Spor dünyasının en büyük göstergesi kabul edilen olimpiyat oyunlarında, ABD'li sporcular 859 altın, 653 gümüş, 580 bronz olmak üzere toplam 2092 madalya ile birinci sırayı alırken Türk sporcuları 34. sırada bulunuyor. 

Olimpiyat Oyunları'nın 116 yıllık tarihinde; oyunlarda 128 ülkenin sporcuları şeref kürsüsüne çıkmış.

İstatistikler ve veriler ülkemizde spora daha fazla bütçe ayrılması gerektiği, daha fazla yatırım yapılması gerektiğini gösterirken sen mevcut sistemin içerisindeki yüzyıllık kulübü yıkıp yok etme noktasına getirmişsen o zaman birçok soru ile muhattap olan bir ülke oluruz, bu ülkede spor bakanı ne yapar? bu ülke neden olimpiyatlara katılır? 

Kulüplere destek çocuklara gelecektir.
Kulüplere destek sağlıklı gençler demektir.
Kulüplere destek saygılı bir nesil yetiştirmek demektir. 
 
Hiyerarşik düzende yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya idari, resmi, mahalli, gönüllü, yetkili ve yetkisiz her T.C vatandaşı spor kulüplerine destek vermek durumundadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.