11 Kasım’da Fatih Belediyesi Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP’ye sert sözlerle yüklenirken kendisini dinleyen güruha şöyle sesleniyordu: “Fatih’te Selatin camilerinin ara bölgelerindeki yüzlerce mescidi, o malum tarihi inkar edenler yıktılar. CHP zihniyeti yıktı, biz yaptık. O yıkan zihniyet hangi zihniyetti? Malum CHP zihniyetiydi. Onlar bu güzelim eserleri yeri geldi ahır olarak kullandılar, yıktılar. Biz ise o eserleri yeniden inşa ediyoruz.” Bu ifadeleri kullanırken kendi iktidarı ve Menderes dönemini görmezden geliyor ya da ahaliyi aptal zannediyordu.

PEKİ, TARİH ERDOĞAN’I NASIL YALANLIYORDU

Evet, tarih çok acımasız çünkü gerçekler ne olursa olsun, olduğu gibi tüm çıplaklığıyla yalan yanlış olmadan her zaman gün yüzüne çıkmıştır. Tıpkı tarihin, Fatih Belediyesi Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı yalanladığı gibi.

Nasıl mı? 1931’de CHP’den Aydın Milletvekili seçilen Adnan Menderes 1945 yılında meclise sunulan Toprak Kanunu tasarısını şiddetle eleştirip komisyondan istifa etti. Parti içerisinde yaptıkları bu muhalefetin ardından, 12 Haziran 1945’te Refik Koraltan ve Fuat Köprülü ile birlikte, CHP Disiplin Kurulu tarafından ihraç edildiler. Bunun üzerine Celal Bayar da hem partiden hem de milletvekilliğinden istifa etti. Bu hareketler, Demokrat Parti’nin 7 Ocak 1946’da kurulmasına neden oldu.

DP İKTİDARINDA 54 CAMİİ YIKILDI

14 Mayıs 1950 seçimlerinde DP, oyların yüzde 53,5’ini alarak iktidar oldu. Adnan Menderes, 10 yıl boyunca Demokrat Parti'nin tek Genel Başkanı oldu. İktidarı zamanında 5 hükümet kurdu. Bu on senelik zaman içinde, 54 Camii yıkıldı. Bunlardan bazıları ise şunlar: Mimar Sinan tarafından yaptırılan Azebler Camii, Murat Paşa Camii, Çakır Ağa Camii, Camcılar Camii, Kazasker Abdurrahman Camii, Süheyl Bey Camii, Karaköy Camii, Nusretiye Camii, Sekban Paşa Mescidi, Mimar Ayaz Camii, Baba Hasan Alemi Camii, Oruç Gazi Camii, Zeytinciler Mescidi, Voynuk Şücaeddin Camii, Altuncuzade Tekkesi, Hoca Teberrük Mescidi, Revani Mescidi, Firuzağa Mescidi, Tüfenkhane Mescidi... Bu gibi eserler ve camiler, bu din bezirganları tarafından yıkılmıştır.

CHP’NİN RET OYLARI VERMESİNE RAĞMEN CAMİYE YIKIM KARARI VERDİLER

Gelelim 14 Ağustos 2001'den 17-25 Aralık'a kadar AKP'lilerin hocaefendisi, CHP’lilere göre başından beri ‘F tipi çete’ olarak bilinen FETÖ'cülerle yaşananlara…

Cami yakıp AVM yaptı. Malatya’da eski hal binasının bulunduğu alanın içindeki cami ve sosyal tesisler 52 milyon 500 bin TL’ye Hollanda kökenli ACT4 A.Ş.’ye satıldı. Cami dozerlerle yıkıldı. İstanbul’da Amine Hatun Camii, Alvarlızade Camii, Bağlarbaşı Huzur Camii, Bahçelievler Camii’ni sattı! AKP’li belediyelerin birçoğu borçlarını kapatmak için camileri para karşılığı sattı… Gaziantep Şehit Kamil Belediyesi’nde CHP’nin ret oylarına rağmen AKP’liler caminin yıkılmasına onay verdi.

KAPTAN-I DERYA HALİL PAŞA CAMİİ’NE NE OLDU

Sayın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Kasım’da Fatih Belediyesi Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı’nda CHP’yi asılsız ve haksız yere sert bir dille eleştirdirdiği sırada; AKP’li Fatih Belediyesi’nin Hasan Halife Mahallesi’nde 16. yüzyıl mimarisi tek revaklı kubbeli ve taştan minareli Kaptanı Derya Halil Paşa Camii’nin başına gelenlerden ya haberi yok, ya da yine kandırıldı.

SARAY MUHALLEBİCİSİ OLDU

Ben küçük bir hatırlatma yapayım: Restorasyonu yapılmadığı için yıkılır, nedense onarılmaz. Caminin 300 metrekare arsası özel mülkiyete geçer ve Halis Toprak’ın Adana’dan İstanbul’a gelip işlerini büyüttüğü yıllarda ona satılır.

Halis Toprak buraya “Toprak Han” diye bir bina yapar. Saray Muhallebicisi’nin sahibi Kadir Topbaş Beyoğlu Belediye Başkanlığı yaptığı yıllarda bu binayı kiralar ve Saray Muhallebicisi olarak çalışmaya başlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a muhallebi yemeğe gitmesini tavsiye ederim. Çünkü buram buram tarih kokacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Huaj 2017-11-14 01:37:29

Ee tarih yalan söylemez. Gerçekleri öyle yada böyle ortaya çıkarır sayın Avcu