Kürtler onun farkında mı? Zannetmem. Biz Türkler onun farkında mıyız? Zannetmem. Peki kendisi kendisinin farkında mı? Hiç zannetmem.

Ama!

PKK onun farkında mı? Kesinlikle! Peki derinler onun farkında mı? Fazlasıyla!

Selahattin Demirtaş 4 Kasım 2016’da gözaltına alındı ve akabinde tutuklandı. O gün bugün yani iki yılı aşkındır tutuklu.

Selahattin Demirtaş neyin bedelini ödüyor?

Demirtaş milliyetçi Kürtler arasında PKK, HDP ve APO’nun önüne geçmenin bedelini ödüyor.

Demirtaş muhafazakar Kürtler’i Erdoğan ve AKP’nin ellerinden kurtarabilecek potansiyeli göstermenin bedelini ödüyor.

Demirtaş Kemalistler arasında kazandığı sempatinin bedelini ödüyor.

Daha da ödeyecek!

Selo bu devlet için de bu millet için de bir fırsat aslında. Peki kendisi bu durumun farkında mı?

Yukarıda da söylediğim üzere şimdilik değil. Kürt milliyetçiliği yapan, terör örgütü PKK’nın sözcülüğünden öteye geç(e)meyen bir “siyasi hareketin” devamı ve son şekli olan HDP’nin içinden çıkıpta bu millet tarafından sevilen, sempati ile bakılan, kişiliği ve samimiyetine inanılan başkaca tek bir siyasetçi var mıdır? Cevap büyük puntolarla HAYIR!

HDP prangalara vurulmuş, özgürlük ile demokrasi talebi PKK’nın eylemleri ve söylemleri ile sınırlı, teröre yenik düşmüş bir parti. Bu siyasi hareketin 30 yıllık geçmişi boyunca da bu böyle süregelmiş. Halka da vaat ettikleri hiçbir şey yok.

Kendileri, içinden çıktıkları Kürt yurttaşların haklarını korumaktan aciz. Hiçbir zaman halkın kalbine ulaşamadılar ve bu gidişle de ulaşamayacaklar.

Selo ise prangalarını farkında olmadan kırmış, milletin sevgi ve sempatisini kazanmış lakin eski alışkanlıkları ve bazı hataları yüzünden çıkması gereken yüksekliğe de çıkamamış, bir nevi biraz güdük kalmış büyük bir cevher, bir lider. Ama hiç önemli değil zira kendisine yapılanlara bakıldığında taşıdığı potansiyelden de bir şey kaybetmediği ortadadır.

Kendi partisi tarafından yok sayılmaktadır. Sebebi, partisinin ötesine geçmiştir.

Apo ve PKK’da rahatsızlık uyandırmıştır. Sebebi, Kürt milliyetçilerinin sevgisini kazanmıştır.

Kemalist elitistleri kızdırmıştır. Sebebi, Kemalist gençlerin sempatisini kazanmıştır.

Siyasal İslamcılar’ı kızdırmıştır. Sebebi, dindar Kürtler’in güvenini kazanmıştır.

Ve bunların farkına varan sözüm ona muktedirler, kimileri sessizce verdikleri onayla, kimileri alenen destekleyerek kimileri de işin faili olarak ittifak halinde onu içeri aldılar. Selo tüm siyasi fraksiyonların önde gelen zümrelerini tedirgin etti ve bunun bedelini ödüyor.

Öde Selo. Öderken de geçmiş hatalarının farkına varırsan eğer yarın bir gün demokrasi ve hukuk bu topraklara geldiğinde, kabuğunu kıracak cesareti göstermen halinde belki de Türkiye’de ilk defa gerçek sol değerlere sahip partiyi kuracak ve bir araya gelmeyen Sur ile Nişantaşı’nı; Doğubeyazıt ile Bodrum’u bir araya getireceksin.

Kim bilir belki de dördüncü köprünün temelini atacaksın. Ama bir ayağı Anadolu yakasında değil Diyarbakır’da olan bir köprü. Tabi bu köprü gibi, köprüye giden yol da uzun ve meşakkatli olacak.

Dört bir yanımızın sembol savaşları ile yanıp tutuştuğu ve radikal dilin iliklerimize işlediği bu dönemleri sağ salim geride bırakmamız için, demokrasi ve hukukun inşası adına aklıselim, empati, vicdan ve sağduyu hakim olmalıdır.

Bir insanın içinden geldiği kesimin hatalarını görmesi ve onun ötesine geçmesi zordur. İnsanın kendi devrimidir bu ve emin olun en büyük ihtilaller bile sönük kalırlar yanında.

Ama tabi kalem Selo’nun elinde ve bakalım hikayesini nasıl yazacak?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.