İYİ Partili Ataş iktidara seslendi: Hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, çiftçinin borçlarından dolayı ekim yapamaz geldiğini ancak bu haldeyken Ziraat Bankası'nın kulüplerin borçlarını ve kredi kartı borçlarını üstlenmesine tepki göstererek 'Bu hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır.' diye konuştu.

İYİ Partili Ataş iktidara seslendi: Hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, çiftçinin borçlarından dolayı ekim yapamaz geldiğini ancak bu haldeyken Ziraat Bankası'nın kulüplerin borçlarını ve kredi kartı borçlarını üstlenmesine tepki göstererek 'Bu hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır.' diye konuştu.

10 Ocak 2019 Perşembe 09:11
İYİ Partili Ataş iktidara seslendi: Hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır

Meclis Genel Kurulunda görüşülen 37 sıra sayılı Vergi Kanunlarıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 6'ncı maddesi üzerinde İYİ PARTİ adına söz alan Kayseti Milletvekili Dursun Ataş, AKP iktidarı döneminde uygulanan tarım ve haycancılık politikaları sonucunda çiftçinin üretemez hale geldiğini söyledi.

Türkiye'nin tarım ürünü ihracatçısı konumuna gerilediğine dikkat çeken Ataş, çiftçilerin borçlarından dolayı ekim yapamaz hale geldiği bir ortamda Ziraat Bankası'nın futbol kulüplerinin borçlarını üstelenmesine de tepki göstyererek iktidara "Bu hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır." diye  seslendi.

Ataş'ın ağırlıklı olarak çiftçinin sorunlarını dile getirdiği konuşması  şöyle:

"İlgili kanun maddesinde Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Düzenlemede çiftçilerin lisanslı depolara teslim ettiği ürünler karşılığında aldıkları elektronik senedin vergiden muaf edilmesinin ertelenmesidir ve bu vergi muafiyetinin ertelenmesiyle de çiftçinin korunduğu zannedilmektedir.

Değerli milletvekilleri, bu Hükûmet iktidara geldiği günden itibaren Türkiye tarımda bir gerileme yaşamıştır. Türkiye'de tarımda ihracatçı bir ülke durumundayken 2017 yılı resmî rakamlarına göre ülkemiz 5,7 milyar dolar ihracata karşılık 9 milyar dolar ithalat yapar hâle gelmiştir. Bu 9 milyar dolar Türk çiftçisinin cebine değil, yabancı çiftçilerin cebine girmiştir. Tarımsal üretim 2002 yılında yüzde 10,3 iken bugün cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesi olan yüzde 5,7'ye gerilemiştir. 2002-2017 dönemlerinde en büyük açık tahıl sektöründe verilmiştir. Bu sektördeki toplam dış ticaret açığı 54 milyar dolardır. Canlı hayvan sektöründe ise 5 milyar dolarlık dış ticaret açığı verilmiştir.

"Nerede sizin millîliğiniz, hani sizin yerliliğiniz?"

Görülmektedir ki iktidar kanunlara dayanarak tarımsal desteğe ayırması gereken ödeneği yıllardan beri yandaş müteahhitlere, havuz medyasının finansmanına, geçiş garantili köprülere, hasta garantili hastanelere harcamayı tercih etmiştir. Bu durum, ülkemizin tarımda bugün geldiği noktanın sebebidir. Nitekim, bugün çiftçilerimiz mazot fiyatının sürekli artmasından, gübre fiyatlarının yükselmesinden, mahsulün para etmemesinden dolayı ekim yapamaz hâle gelmiştir. Borçlanarak ekim yapan çiftçilerimizse ektiğini biçemez, biçtiğini satamaz durumdadır. Çiftçilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerine, Ziraat Bankasına ve özel bankalara olan kredi borçlarını tekrar yüksek faizli kredilerle yenilemeye çalışmaktadır. Buna karşılık, temelini çiftçilerin oluşturduğu Ziraat Bankası, çiftçilerimizin sorunları yerine milyar dolarlık spor kulüplerinin borçlarını üstlenmektedir. Bu hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır.

Bu yanlış politikalar sonucunda Türkiye bugün kendi etini ve samanını üretemez hâle gelmiştir. Vatandaşımızı kuru soğana maalesef ki muhtaç bıraktınız. Karkas etin maliyetinden haberiniz dahi yok. "Çok yiyoruz ki etin fiyatı yükseliyor." diyorsunuz ama bu eti kim yiyor? Vatandaşın et yediği falan da yok. Çiftçilerimizin kanunen hakkı olan üretim desteğini vermeyenler "Paramız var ki ithalat yapıyoruz." diyorlar. Nerede sizin millîliğiniz, hani sizin yerliliğiniz?

Bildiğiniz üzere geçen hafta yıllık enflasyon yüzde 20,30 diye açıklandı. Bu rakam vatandaşın hissettiği enflasyonun çok çok altındadır. Gerçek enflasyonu merak edeniniz varsa gidip bir gübre fiyatlarına bakın. Geçen yıl 85 lira olan gübre fiyatı bugün 200 liradır ama çiftçi yetiştirdiği ürünü hâlâ aynı fiyata dahi satamamaktadır.

Değerli milletvekilleri, seçim bölgem olan Kayseri'de de çiftçilerimizin durumu çok farklı değildir. Kayseri'nin kırsal ilçeleri, tarımla uğraşan ilçeleri sürekli göç vermektedir çünkü çiftçi kendi kaderine terk edilmiş, kendine yetemez durumdadır. Tarım alanında yapılan kamu yatırımlarında 2008 yılında 5'inci sırada olan Kayseri bugün 20'nci sıraya gerilemiştir. Üstelik Kayseri, tarım yapılan alan dağılımında iller arasında ülkemizde 6'ncı sıradayken hak ettiği desteği bir türlü bu Hükûmetten görememiştir. Kamu kaynaklarından mahrum bırakılan şehrimizde tarıma dayalı alanlarda da maalesef ki gerileme olmuştur.

Tatlı su balıkçılığında Pınarbaşı, Bünyan ilçeleri başta olmak üzere Kayseri'miz ülkemizde alabalıkta en çok üretim yapan 5 ilden biriyken bugün balıkçılarımız birer birer batmaktadır. Yahyalı'nın elmasını, Yeşilhisar'ın kayısısını, Pınarbaşı'nın patatesini muhafaza edeceği soğuk hava depoları dahi bulunmamaktadır. Bu ürünlerin paketlenmesine ve pazarlanmasına yönelik bir çalışma maalesef ki yapılamamıştır.

"Orman ve Köy İşleri Komisyonu bir kere dahi toplanmadı"

Temelleri seneler önce atılan Yamula Barajı, Bahçelik Barajı, Develi 2. Merhale Barajlarının sulama ayakları projeleri on yıllardır bitirilememiştir ve çiftçinin hizmetine sunulamamıştır.

Hayvancılıkta önemli bir üretim potansiyeline sahip ilimiz maalesef ki IPARD Projesi kapsamına dahi alınamamıştır. Yani Kayseri'miz tüm ilçeleriyle birlikte devlet desteklerinden devamlı mahrum bırakılmaktadır.

Değerli milletvekilleri, Mecliste 27'nci Dönemin başladığı günden bu yana birçok milletvekili bu kürsüden Türkiye'de tarımın bitme noktasına geldiğini birçok kez dile getirmiştir. Ancak iktidar sahipleri çiftçiye ve tarımın içinde bulunduğu sorunlara kayıtsız kalmaktadır. Benim de üyesi olduğum Orman ve Köy İşleri Komisyonu bir kere dahi toplantı yapmamıştır. Bugün Tarım ve Orman Komisyonu Başkanımız çıktı, diyor ki: "Bu konu üzerinde siyaset yapmak çok kolay olduğu için herkes siyaset yapıyor." Toplasın Komisyonu, bir kez olsun bizim fikirlerimizi alıp ona göre hareket edilsin diyorum. Artık bu konularda fazla siyaset yapılmadan, Türkiye'nin tüm geleceğini ilgilendiren bu konunun bir an önce masaya yatırılarak ele alınması gerektiğini söylüyorum ve Genel Kurulumuzu saygıyla selamlıyorum.

Son Güncelleme: 10.01.2019 09:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.