40-50 yıl önce Türkiye için okur-yazar olmak önemliydi. Ancak günümüzde sadece okur-yazar olmak değil, okumak ve yazmak gerekiyor. Bu Türkiye’nin önüne koyduğu hedefler doğrultusunda gelişim ve değişimi için zorunlu olduğu gibi çağdaş, güçlü ve saygın bir ülke olması için de şart.

Geçtiğimiz günlerde Demokrasi ve Eğitim Stratejik Araştırmalar Merkezi (DESAM) Türk halkının kitap okuma alışkanlığını masaya yatırdı. DESAM’ın ‘Türk Halkının Kitapla İmtihanı’ isimli raporuna göre dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere var. Ardından, yüzde 14 ile Japonya geliyor. ABD’de bu oran yüzde 12 olarak göze çarparken İspanya’da bu oran yüzde 9. Türkiye ise yüzde 0,1’lik kitap okuma oranıyla 86’ncı sırada yer aldı. Türkiye’de en çok kitap okuma oranıyla Ankara birinci sırada yer alırken Urfa sonuncu sırada yer aldı.

Yine rapora göre 4 kişilik bir Türk ailesinin iletişim masraflarına ayda 173 lira, kitaba ise yılda 5,5 lira ayırdığı, internette ise günde 8-9 saat zaman geçirdiği rapora yansıyan ayrıntılar arasında.

Hâl böyleyken, Resmi gazete de yayınlanan mal ve hizmetlere uygulanacak katma değer vergisi oranlarının tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair cumhurbaşkanı kararı anlaşılır gibi değil.

Karara göre, e-kitapta yüzde 8, e-gazete ve e-dergide yüzde 1 olan KDV oranı, bu yayınlarda yüzde 18'e çıkarıldı.

1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek kararı, KDV kanununun 28’inci maddesinin cumhurbaşkanına verdiği yetki doğrultusunda alındı.

Kararda, “Gazete ve dergiler (21.6.1927 tarihli ve 1117 sayılı Kanun hükümlerine göre poşetlenerek satılanların tesliminde bu Kararın 1 inci maddesinin (a) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.)” dendi. Söz konusu (a) bendindeyse “Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, yüzde 18” denildi.

E- kitap, e- dergi, e gazete’de KDV oranı yüzde 18’e çıkarken Has altın, Pırlanta ve Lüks Yatlarda KDV oranları yüzde sıfır olduğu da ayrı bir tezat.

Elbette bu durum ülkemize yakışmıyor… Çocuklara ve gençlere mutlaka kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un biran önce kitap okuma ve okutma perspektifli vizyon politikası hazırlamasının yanı sıra Sayın Cumhurbaşkanıyla görüşüp bu talihsiz kararı geri çekmesi konusunda çekincelerini ve KDV oranlarındaki yaşanan tezatları gündeme getirmesi bekleniyor.

Neden mi?

Nedenleri kısaca şöyle sıralayayım:

1. Sağlığımız için; çünkü yaşlılık hastalıklarına yakalanmayız.(Unutkanlık, bilinç kaybı v.b) Ayrıca ruh sağlığımızın bozulmaması ve bozulan sağlığımızın düzelmesi için okumaya ihtiyacımız var.

2. Düşünme kapasitemizi artırmak için okumalıyız. Çünkü bin kelime ile düşünen beyin ile beş bin kelime düşünen beyin ya da elli bin kelime düşünen beyin aynı değildir. Kelime sembol ve kavram sayısı arttıkça beynimizin düşünme, öğrenme, kavrama gücü sürekli artmaktadır.

3. Yaratıcılığın ya da keşif gücünün artırılması için okumalıyız. Okuyan beyinler ancak yeni teknolojik icatlar yapabilirler.

4. Çocuklarımıza örnek olmak için; çünkü biz okumazsak onlarda okumaz.

5. Ülkemizin güçlü olması için; çünkü bilgi toplumları okuyarak bu seviyeye gelmişlerdir.

6. Çocukları zararlı alışkanlıklardan korumak için; çünkü boş kalan çocuk ve genç olumsuz alışkanlıklar (alkol, sigara, uyuşturucu v.b) kazanır.

7. Toplumsal barış için okumalıyız; çünkü okudukça sorunlarımızı ve birbirimizi daha iyi anlarız.

8. Her alanda (bilim, sanat, spor, edebiyat, siyaset, eğitim, din, ahlak v.b) hem ülkemizde hem dünyada etkin ve yetkin insanlarımızın olması için okumalıyız.

9. Demokrasinin yerleşmesi için okumalıyız; çünkü biz okudukça bilinçleneceğiz., bu bilinç ile yetişen insanlar demokrasiden asla taviz vermeyeceklerdir.

10. Keyif almak için okumalıyız; çünkü kitap okuyarak keyif almayanlar başka keyif alanları ararlar.

11. Eğlenmek için okumalıyız; çünkü gerçek eğlence dinlence kitapların içinde, bundan haberi olmayanlar tabiî ki başka eğlenceler ararlar.

12. Dilimizi korumak için okumalıyız çünkü okudukça kendi dilimiz gelişecek, yabancı kelimeler ve argolar yok olacaklardır.

13. İletişimimizi geliştirmek için okumalıyız çünkü okumak hedefimizi sağlar.

14. Çocuklarımız ile vakit geçirip onları tanımak için okumalıyız.

15. Arkadaşlarımız ile vakit geçirip onları tanımak için okumalıyız.

16. Hayatı dolu dolu yaşamak için okumalıyız.

17. Elimizdekiler ile mutlu olmasını becerebilmek için okumalıyız.

18. Ahlak inancımızın hayata geçirilmesi için okumalıyız.

19. Erdemli davranışların (çalışmak, yardımseverlik, hoşgörü, dürüstlük v.b) çoğalması için okumalıyız.

20. Bilinçli tüketici olmak için okumalıyız.

21. Kaynakların verimli kullanılabilmesi için okumalıyız.

22. Zamanın verimli olması için okumalıyız.

23. Hayatı sorgulamak için okumalıyız. Çünkü sorgulanmamış bir hayat yaşanmaya değmez.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.