Bu hafta köşemizi iki kitaba yer ayırdık. Ders kitaplarının gayrimilli, cumhuriyet, kadın, laiklik karşıtı ve Atatürksüz olduğunu yazılarımla vurguluyorum. Tehlikeyi sunarken çözümü, alternatifini sunmak gerekir. İşte model alınması gereken Köy Enstitüleri gerçeği önümüzde. Enstitülere dair yeni bir kitap yazıldı.

Cumhuriyet Tarihçisi Ahmet Özgür Türen’in editörlüğünde hazırlanan ve Destek Yayınları’ndan çıkan “Köy Enstitüleri Dosyası Türk Rönesansı” kitabına çeşitli yazarlar katkı sundu. Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Fevzi Çakmak “Köy Enstitüleri Bünyesinde ‘Yaşayarak ve Üreterek’ Eğitim” başlıklı bir makale yazmıştır. Çakmak, Köy Enstitülerindeki eğitimin Türk köyüne yansımalarını incelemiş ve üretime yönelik eğitim kapsamında enstitüden mezun olan öğretmene verilen demirbaşları ayrıntılı olarak anlatmıştır. Yine Dr. Mehmet Emin Elmacı da “Hümanist Bir Aydınlanmacı: Hasan Âli Yücel” başlıklı makale ile kitaba katkı sunmuştur. Yücel’in ailesinin, eğitim hayatının ve meslek hayatının anlatıldığı bu makale aynı zamanda milletvekilliği ve bakanlık yıllarına da değinilerek Enstitülere olan katkılarının altı çizilmiştir.

Ahmet Özgür Türen’in de Köy Enstitüleri’nin kuruluşunu ve kapatılışını yazdığı kitaba “Köy Enstitülerinde Tarih Öğretimi” ve “Köy Enstitülerinden Mezun 4 Büyük Yazar” başlıklı yazılarıyla Tarihçi Alpaslan Remzi Kallimci de emeğini sundu. Köy Enstitüsü mezunlar; Fakir Baykurt, Talip Apaydın, Mahmut Makal ve Mehmet Başaran okuyucuya tanıtılmıştır. Bu sene 10 Ağustos’ta kaybettiğimiz Mahmut Makal’ın kısa biyografisi de bu makalededir. Sağlığında yazılan son makale belki de budur.

Elif Sandalcı, “Köy Enstitülerinde Tiyatro”, İrem Karakuş, “Köy Enstitülerinde Müzik”, Tarihçi Meliha Kallimci ise “Köy Enstitülerinde Kızların Eğitimi” başlıklı makaleleri ile konuyu derinlemesine incelemek isteyenler için kitaba renk katmışlardır. Kallimci, Tanzimat’tan Cumhuriyet’e ele aldığı Kadın meselesini ve kızların eğitimini Kız Öğrencilere enstitülerde verilen eğitimle kıyaslamıştır. Ve makalede enstütülü kızlarımız; Naciye Makal, Perihan Gürler, Bahar Dadaloğlu ve Ayşe Baysal’dan bahsedilmiştir.

Köy Enstitüleri denir de Tonguç Baba unutulur mu? Tarihçi Ayçin Demir de “Bir Aydınlanma Neferi: İsmail Hakkı Tonguç” başlıklı güzel yazısıyla harika bir ahde vefa örneği göstermiştir.

Cinius Yayınları’ndan çıkan Ali Kaçar’ın “Kokma” adlı şiir kitabı, şairimizin ilk şiir kitabı…On beş yaşından itibaren yazmaya başladığı ve otuz sekiz yaşına kadar kaleme aldığı tam otuz üç adet şiiri yer almaktadır kitabında.

siyaset, sosyal konular, aşk ve daha birçok şey… Böylesine önemli konuları içtenlikle, samimi ve etkileyici bir anlatımla dile getiren şairimiz, kendine has üslubu ile dikkat çekiyor. Nazım Hikmet ve Ahmet Arif’ten esintiler de bulabileceğiniz şiir kitabını okumanızı önemle tavsiye ediyorum. Şair şiirleriyle umut veriyor, şiirlerinde sıkıntılarımızı dile getiriyor, şiirleriyle okuyanlarına çözüm yolları sunuyor ve şiirleri insani duyarlılığımızı artırıp, geliştiriyor…

Sevmek, aşk ve özlem… Dini duygular ve sırlar… Daha neler neler!.. Okunması gereken güzel ve etkileyici bir şiir kitabı olmuş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.