Gerçekler Demine HÜÜ
Kıymetli canlar bu yazımda sizlere Hz. Peygamberimizin emanetine yapılan bir ihanetten küçük kıssalar aktaracağım. 

Bu kıssalarda, Hz. Fatma anamızın evine yapılan saldırıdan ve Fedek hurmalığı meselesinden bahsedeceğim. Bahsedeceğim olayları ehli sünnet hadis kitaplarından ve gerekli cevabı da Kur’an-ı Kerim’den ayetlerle sizlere sunacağım. 

1- HZ. FATMA ANAMIZIN ŞEHİT OLMASI

Peygamberimiz Hakka yürüdüğü zaman, Sakife denilen bir gölgelikte 3-5 kişi tarafından halife seçilmişti. Haşimilerden bir grup ilk halifeye biat etmemekteydi. Bu gurubun başında Hz. Ali geliyordu. Zorla biat almak için Haşimilere baskı uygulanmaktaydı. Haşimiler bu baskılardan kaçarak, Hz. Fatma anamızın evinin önüne geldiler, ‘’Burası Peygamberin kızının evidir, burada bize zarar vermezler’’ diye düşünüp eve girdiler. İkinci halife önderliğinde bir grup Hz. Fatma anamızın evinin önüne gelerek, kapıyı açın yoksa evi içerdekilerle beraber yakarız! Diyerek kapıyı ateşe verdiler ve o esnada kapıya tekme atarak kapıyı kırdılar. Kapı ile duvar arasında kalan Hz. Fatma anamıza kapının çivisi saplandı. Karnında ki 6 aylık Muhsin bebeğini kaybetti. Hz. Fatma anamız buna bağlı olarak 6 ay sonra şehit oldu. 

Değerli dostlar bu olay birçok ehli sünnet kaynağında yer almaktadır. Ulaştığım kaynakları burada sizlerle paylaşacağım. Şimdi bu olaya gerekli cevabı vermek için Kur’an-ı Kerim’e başvuralım.

NUR SURESİ 27-28. AYETLERİ

(27)  Ey iman edenler! Kendinizi tanıtıp izin almadan ve içinde oturanlara selâm vermeden kendi evlerinizden başka evlere girmeyin. Sizin için daha iyi olanı budur; umulur ki düşünüp anlarsınız.

(28)  Eğer o evlerde bir kimse bulamazsanız -size izin verilmedikçe- oralara girmeyin. Size "Kabul edemiyoruz, dönün" denirse hemen dönün; bu sizin için daha nezih bir davranıştır. Allah bütün yaptıklarınızı bilmektedir. 

AHSAP SURESİ 53. AYET

Ey iman edenler! Size bir yemek için izin verilmedikçe Peygamber'in evlerine girmeyin.
Hz. Fatma anamızın evi de Peygamberimizin evlerinden biridir.

2-FEDEK HURMALIĞI

Fedek hurmalığı meselesinde tartışılan iki konu vardır. Bunlardan biri Fedek hurmalığı Peygamberin mirası mıydı? Diğeri ise Peygamberler miras bırakır mıydı? 

FEDEK HURMALIĞI MİRAS DEĞİLDİR

Hz. Peygamber, Hayber'i fethedince kendi topraklarının da işgal edileceğinden korkan Fedek halkı, Peygamber'e haber salıp kendi topraklarında kalmak şartıyla, topraklarını teslim etmeyi önermişler, bu öneri kabul edilince Fedek barış yoluyla fethedilmiş ve savaşsız ele geçtiği için Allah Elçisi'nin özel mülkü olmuştur. Allah’ın emriyle Hz. Fatma anamıza hediye edilmişti.

İSRA SURESİ 26.AYET 

Akrabaya hakkını ver.

Ayeti indiği zaman, Hz. Peygamber, kızı Fatma anamızı çağırarak; ‘Kızım! Allah biliyor ki, babanın şu gök kubbenin altında Fedek’ten başka mülkü yoktur.’ dedi ve Fedek’i Hz. Fatma anamıza teslim etti.
Miras olabilmesi için Hz. Peygamberin vefatından sonra kalması gerekmekteydi. Oysa burada ki meselede Peygamberimiz bizzat hayattayken kızına hediye etmiştir.

PEYGAMBERLER MİRAS BIRAKIR MI?

Peygamberimiz hakka yürüdüğü zaman, ilk halife Fedek arazisine el koymuştur. Hz. Fatma Fedek arazisinin kendisinin olduğunu söylediği zaman, ilk halife ‘’Biz peygamberler miras bırakmayız. Geriye ne bırakmışsak, hepsi sadakadır  ’’ hadisine dayanarak Fedek arazisinin miras olduğunu ve sana kalamayacağını söylemiştir. Şahit istemişti ilk halife, Hz. Fatma’da Hz. Ali’yi, Hz. Hasan’ı, Hz. Hüseyin’i, Ümmü Eymeni ve Kanber’i şahit göstermişti. İlk halife, eş ve çocuklarının kendi menfaatlerine yoracağını belirterek şahitliğini kabul etmedi  , Ümmü Eymen’in şahitliğine de ‘’Bir kadının şahitliğine hüküm verilemez  ’’ diyerek kabul etmemiştir. 

AHSAP SURESİ 33.AYET

Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden, sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor. 
Ne hikmetse bu hadisi ilk halifeden başka duyan olmamıştır. Kaldı ki Fedek hediye değil miras olsa ve Peygamberin bu hadisini Ehlibeyti bilse, bile bile gidip kendine miras istese Ehlibeyt küfre düşerdi. Bu Allah’a isyan olurdu, ‘’Size Kur’an ve Ehlibeytimi emanet bırakıyorum’’ diyen Hz. Muhammed’in sözü yere düşerdi. 
Peki, Peygamberler miras bırakır mı? 

NEML SURESİ 16.AYET

Süleyman, Davud’a mirasçı oldu. 

MERYEM SURESİ 5-6.AYET

Ki, hem benim mirasçım, hem de Yakub ailesinin mirasçısı olsun. Hem de hoşnutluğuna onu kavuştur Rabbim! 
Sevgili canlar bu yazımın amacı toplum içerisinde bir ayrışma yaratmak değil, Ehlibeyt’in yaşamış olduğu sıkıntıları sizlere aktarma isteğimdi. Hadisleri ehli sünnet kaynaklarından vermemin amacı, ehli sünnet kardeşlerimiz konuyu araştırmak istediklerinde, onların rahat bir şekilde bu kaynaklara ulaşmalarına yardımcı olmaktır. Kendi yorumumu sadece Ehlibeyt üzerine yaptım, ehli sünnet hadislerinden aldığım kaynaklara cevabı bizzat yüce Kur’an-ı Kerim’den verdim. Aşk ile…

Buhari, Feraiz, 3, İ’tisam, 5. Buhârî, Meğâzî, 14; Müslim, Cihad, 49; Ebû Davud, İmâre, 1
Bu sözün sahibi ikinci halifedir. Bk.süleymanbkays.kitap,s.391=48 nolu hadis;seyh müfid,ihtisas,s182 
Bk. Buhari kefalet,3,hibe,17 ,humus,15,cizye,4, meğazi ,69; müslim fedail,60

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.