ÖZEL | CHP, belediye başkanının ihracı için düğmeye bastı!

Partilerin yerel seçim kulisleri hızlanırken CHP’den flaş bir ihraç haberi geldi…

ÖZEL | CHP, belediye başkanının ihracı için düğmeye bastı!

Partilerin yerel seçim kulisleri hızlanırken CHP’den flaş bir ihraç haberi geldi…

12 Ekim 2018 Cuma 15:54
ÖZEL | CHP, belediye başkanının ihracı için düğmeye bastı!

Serdar Nâzım Yüce | Toplumsal

Yerel seçimler hızla yaklaşıyor. Mart 2019’da yapılacağı düşünülen seçimler öncesi partilerin kulislerindeki görüntüler bir maratonu andırırken, CHP’de bir belediye başkanı hakkında dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. İstanbul’da, CHP’nin elindeki en büyük belediyelerden Kartal Belediyesi’nin Başkanı Altınok Öz, partisinden ihraç ediliyor. Toplumsal’ın CHP MYK’sından edindiği bilgiye göre bu ihracın nedeni, Başkan Öz’ün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve bir MYK üyesi hakkında sarf ettiği sözler…

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, 1 Ekim’de medyaya düşen bir görüntüde, CHP yönetimine isyan ediyordu. Öz bu görüntülerde “Bizim genel başkanımızın bir özelliği vardır. Önüne bir kasa domates koy, içinde bir tane çürük varsa onu bulup çıkarıp genel başkan yardımcısı yapıyor” diyerek hem Kılıçdaroğlu’na, hem de o MYK üyesine verip veriştiriyordu. Ayrıca, CHP’nin en başarılı belediyesi olduklarını ama Kılıçdaroğlu’nun “teşekkür etmeyi bilmediğini” de söyleyen Altınok Öz, bir daha aday olmayacağını da sözlerine ekliyordu.

MYK'DA İHRAÇ TALEBİ
Altınok Öz de, 24 Haziran seçimleri sonrasında CHP’de Muharrem İnce’nin öncülüğünde başlayan ‘yönetim değişikliği’ talebini dile getirenlerden biriydi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hakarete varan söylemlerde bulunan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz'ün bir MYK üyesi hakkında da önemli ithamlarda bulunduğu öğrenildi. Toplumsal’ın edindiği bilgilere göre, Öz'ün bu davranışları hakaret niteliğinde değerlendirilerek son MYK toplantısında ihracı istendi.

Öte yandan, Mart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimler için aday adayı isimleri havada uçuşuyor. Bu isimlerin tek tek adaylığını açıklamasını beklediği anlaşılan partiler, bu süreyi aday profili oluşturmaya ve seçim stratejisi geliştirmeye harcıyormuş gibi görünüyor.

MİT'E SEÇİM ISMARLAMASI
Sürecin en belirgin açıklaması, geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Erdoğan, AKP’nin Kızılcahamam kampında, adaylıklar konusunda sağlam bir fırça attığı, partililere eş, dost, akraba, arkadaş diye birini getirip aday yapmayın. Seçimi alacak adaylar istiyorum" uyarısında bulunduğu biliniyor. Bu ‘fırça’ üzerine çeşitli iddialar medyada gündem işgal ederken, dikkat çekici bir iddia ise Yeni Çağ yazarı Ahmet Takan’dan geldi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün danışmanlığını yapmasıyla hatırlanan Takan, AKP’de ne olursa kendisine yetiştirdiğini söylediği kaynağına dayandırdığı bir bilgiyi paylaştı. Buna göre, AKP, yerel seçim adaylarını değerlendirip raporlaması için Milli İstihbarat Teşkilatı’nı (MİT) tuttu. Bu iddia eğer gerçekse, devletin bir kurumunun, hele ki istihbarat teşkilatının AKP’nin emrine sunulması, yeterince büyük bir hukuksuzluk ve skandal. Burası bir yana, MİT’in Erdoğan’a, AKP adaylarının çoğunun defolu olduğunu raporlaması da AKP için ayrı bir skandal…

AKP'NİN ADAY TARİFİ NE?
Peki, Erdoğan’ın kafasındaki aday tarifi ne? Erdoğan, yine Kızılcahamam’da, parti teşkilatlarıyla bir araya gelerek bunu da açıkladı. Sahada belediye başkan aday adaylarının birbirine karşı saygılı olması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, birbirlerini yıpratanlara müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı. İsim belirlemede ‘siyasi performans ve siyasi referans'ı esas alacağını belirten Erdoğan, il ve ilçe teşkilatlarından aday adaylarının partiye zarar verecek olası hareketlerinin önlenmesi için dikkat edilmesini istedi. Erdoğan yine kendisiyle çelişiyor. Çünkü, Erdoğan’ın ‘siyasi referans’ dediği, o beğenmediği eş, dost, akrabanın getireceği isimler. AKP’nin bu mutualizmden (karşılıklı fayda) çıkıp objektif aday belirleme süreci işletmesi elbette beklenmiyor…

AKP’de durum bu. MHP’yle ittifak flörtü sürüyor. Kaldı ki, anketler AKP’nin yerel seçimlerde MHP’siz birçok ilde kaybedeceği görüşünde. Ancak, anlaşılan Bahçeli’nin tüm ittifak çağrılarına rağmen Erdoğan, bu kadar aceleci davranmak istemiyor.

'CHP'NİN HİÇBİR ADAYI BELLİ DEĞİL'
CHP cephesinde ise geçtiğimiz haftaya göre belirginleşen daha çok başlık var. Memleketin dört bir yanında, CHP’den isimler, yerel seçim için aday adaylıklarını açıklarken, CHP medyada süren manipülasyona karşı bir açıklama yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yaptığı yazılı açıklamada, belediye başkan adaylarının belli olduğu haberlerini yalanladı. CHP'nin henüz hiçbir belediye başkanı adayının ismini açıklamadığını, medyada bu konuda çıkan haberlerin, gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Torun, başvuruda bulunan çok sayıda aday adayı olduğunu kaydetti. Torun, "Aday belirleme sürecimiz devam ediyor. Bu süreç sonunda en doğru adayları belirleyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" ifadesini kullandı.

ADAY BELİRLEME YÖNTEMİ NE?
CHP’nin önünde adayların hangi yöntemle belirleyeceği sorusu var. Ön seçim de bunlardan biri. CHP İstanbul’da üç ilçe örgütü, şimdiden ön seçim istedi. Sancaktepe, Çekmeköy ve Ümraniye ilçe yönetimleri, seçmenin ancak bu şekilde motive edilebileceğini ve önseçimden çıkan adayla seçimin kazanılabileceğini söyledi. Aday belirleme sürecine dair yine Seyit Torun’dan, "Ön seçim dahil çok çeşitli yöntemlerle adayımızı belirleyeceğiz ve akabinde ilan edeceğiz. Kimse genel merkez açıklamaları dışında yapılan yorumları dikkate almasın. Biraz daha sabır” açıklaması geldi.

CHP'DE ADAY PATLAMASI
Seçimlere daha aylar varken, adaylar bile daha belirlenmemişken CHP için net olarak tek bir şey söylenebilir. 2019 yerel seçimleri CHP içinde kıran kırana bir yarış doğuracak. Çünkü CHP’de, diğer yerel seçimlere göre tam anlamıyla aday adayı patlaması yaşanıyor. CHP yönetiminin gözü ise İstanbul ve Ankara’da. Çünkü, AKP’nin etkisini kırmak, bu iki şehirden geçiyor. İstanbul için, kulislerden peş peşe isimler geliyor. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da bu İstanbul için ‘talibim’ diyenlerden. Tanal, adaylığını, “İstanbul şehrini marka yapacağım” gibi AKP’lilerden duymaya alışık olduğumuz ifadelerle açıkladı.

İSTANBUL'DA İNCE'NİN ÖNÜ KESİLDİ
24 Haziran seçimlerinden kısa bir süre önce İstanbul için Muharrem İnce’nin ismi gündeme gelmişti. Bu konuyla ilgili Kılıçdaroğlu’ndan ‘İnce kabul ederse değerlendiririz” yorumu gelirken, İnce’den ise kesin bir ret yanıtı alınmıştı. Bu iddia ilk gündeme geldiğinde İnce, kendisinin 80 milyonun önüne cumhurbaşkanı adayı olarak çıktığını, İstanbul Belediye Başkan adayı olarak tekrar halkın karşısına çıkmasının doğru olmadığını söylemişti. Şimdi ise, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı belirlenirken parti üyelerinin oy kullanacağı 'ön seçim' yönteminin uygulanması halinde İnce'nin adaylığını koyabileceği ileri sürüldü.

'ADAYIMIZ BUGÜN ANLAŞILIR'
Bu iddiaya CHP’den jet hızıyla yanıt geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yaptığı açıklamada, İnce’nin şart koştuğu öne sürülen ‘ön seçim’ sisteminin İstanbul’da uygulanmayacağını açıkladı. Kaftancıoğlu, yaptığı açıklamada “İstanbul’da ön seçim olmayacak. İstanbul’u kim yönetebilir, en doğru isim nasıl bulunur; bunun çalışmasını yapmaktayız. Aday profilimizi çıkarmak için çalıştık” diyen Kaftancıoğlu, "Bugün akşam İstanbullulara bir sürprizimiz olacak. Bir video ile nasıl bir aday olması gerektiğini anlatacağız. Adayımız, bugün anlaşılır. Biz akşam, İstanbul için seçim startımızı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

COCA-COLA'DAN İSTANBUL'A MI?
Bu hafta, CHP kulislerinden İstanbul için sızan son isim ise eski Coca-Cola CEO'su Muhtar Kent oldu. Bu kulisin kaynağı, Kılıçdaroğlu'nun İstanbul için parti dışından isim arayışında olduğu iddiası… Hatta Kılıçdaroğlu’nun talimatını alan bir ekibin Muhtar Kent’le görüşme sağladığı bile söylendi. Ancak, CHP’li kaynaklardan aldığımız bilgiler, bu iddianın asılsız olduğu yönünde.

İZMİR'DE ADAY BOLLUĞU
İzmir de, mevcut başkan Aziz Kocaoğlu’nun yokum deyip CHP yönetimini topa tutması üzerine aday patlaması yaşanan şehirlerden. CHP’nin kalelerinden olan İzmir’de kısa sürede birçok isim Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına soyundu. Öyle ki, Erzurum Çat belediye başkanı Arif hikmet Kılıç bile İzmir’e aday oldu.

Genel Merkez tarafından örgütlere gönderilen genelgede parti yöneticileri için son istifa tarihi 12 Ekim olarak bildirilmişti. Bu karar uyarınca, CHP Konak İlçe Eski Başkanı ve MYK Yardımcısı Mehmet Şakir Başak, görevinden ayrılarak adaylık için yola çıktı.

Son olarak bu hafta, 24 Haziran öncesinde uyarı şeklinde olan, sonrasındaysa CHP yönetimine karşı sert eleştirilere dönüşen açıklamalarıyla bilinen Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger de İzmir için yarışacak isimlerin arasına katıldı.

'ADAY GÖSTERİLİRSEM REKOR KIRARIM'
İzmir ile ilgili en büyük iddia ise Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’dan geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı soruları üzerine Akpınar “Genel Merkezimiz takdir edip Büyükşehir’e aday gösterirse tarihi oyla seçimi kazanır, rekor kırarım” dedi.

GENEL MERKEZ'İN İZMİR ADAYI KİM?
Henüz medyada hiç dillendirilmedi ama İzmir için bir isim daha konuşuluyor. Toplumsal’ın kulislerden edindiği son bilgiye göre, Tuncay Özkan da İzmir için düşünülen isimlerden. Öte yandan, CHP Genel Merkezi’nin de Özkan’ın adaylığına sıcak baktığı belirtiliyor.

ADAYLARI BIRAK, HEDEFE BAK
Aday bolluğunun nedeni, İzmir’in CHP tarafından rahat alınacak olması. Değerli olansa, bu isimlerin adaylık açıklamaları değil, CHP İzmir örgütünün hummalı bir çalışması. CHP İzmir, 2014’te AKP’ye verilen ilçeleri geri alma hedefini önüne koydu. CHP’nin İzmir’de birinci parti olmakla yetinemeyeceğini belirten CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, düzenlenen geniş katılımlı toplantıda, 2014 yerel seçiminde belediye başkanlığı kaybedilen sekiz ilçenin neden kaybedildiğini bildiklerini, bu kayıpları telafi edeceklerini söyledi.

ADAY PAZARINDA BOĞULMA RİSKİ
CHP’nin aday pazarında boğulması, AKP’nin elini daha da güçlendirecek. Bu tehlikeye karşı CHP, öncelikli olarak seçim bölgelerindeki stratejilerini ve hedeflerini belirlemeli. CHP’nin bir bölgede adayla seçim çalışmasına çıkmasına gerek yok, adayın belirlenmesini beklemesine hiç gerek yok. CHP’nin kentlerden ne anladığını, kentleri nasıl yönetmek isteğini, seçtikleri takdirde halkı nasıl bir hizmet beklediğini anlatmasına ihtiyaç var.


Haftalık Toplumsal'dan alınmıştır.

Son Güncelleme: 12.10.2018 17:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.