5 Aralık 1934’te kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı. Şimdi ise MEB müfredatında kızlarımızın ve kadınlarımın emeğinin, cinselliğinin sömürülmesine, köleleştirilmesine dair şu cümlelerle karşılaşıyoruz:

a) Talak kocanın tek taraflı irade beyanıyla eşini boşamasıdır. Yani boşama hakkı kocanın. Kocaya mahkeme önüne çıkmadan boşama hakkı getiriliyor.

b) Koca, aynı anda kadınlar aralarında teyze, hala ve kız kardeşi değilse çok eşli olabilir.

c) Yeni koca, annesi ile zifafa girmediyse, kadının kızıyla yani, adamın üvey kızıyla evlenmesinde günah olmadığı belirtilmektedir.

d) Buluğa ermiş herkes evlenebilirmiş. Peki buluğ yaşı 6 mı, 10 mu, 12 mi, nedir?

e) Erkekler köle ve cariye ile evlenebilirmiş.

f) “Mecelle başta olmak üzere günümüze kadar İslam dünyasında yapılan kanunlaştırma çalışmalarına örnekler verilecektir” ifadesiyle Mecelle’ye yol alınıyor.

g) Cariyenin kendi sahibesini doğurması kıyamet alametiymiş.

h) Evlilikte denklik ölçütü aranıyor.

ı) Koca 3 kere boşayınca kocaya geri dönüş yolu düzenlenmiş.

i) Miras payı Medeni Yasa’ya değil ayete göre düzenlenmeliymiş.

j) Süt bankasından süt almak harammış.

k)  Kadının açmasına izin verilen avreti; yüzü, bilekleriyle birlikte elleri, Hanefi değilse ayaklarını bile gösteremezmiş.

l) Elbise, karşı cinsin dikkatini çekmemeliymiş.

m) Nafaka varken mehir düzenlendi.

n) Kürtaj “cinayettir” yaklaşımı

o) Tekfir eden (dinden çıkan) erkekse Müslüman bir kadınla evlenemez

p) Dinini ve ahlakını beğendiğiniz dünürün oğluna kızınızı vermezseniz yeryüzünde fitne ve bozgunculuk olurmuş

r) Tarih yazıcılığında kadının rolü çıkarıldı.

s) Diyanet’in https://kurul.diyanet.gov.tr/Konu-Cevap-Ara/166/aile-hayati-evlilik--nikah-  sayfasında Ehl-i kitaptan biri ile evlenilebilir mi? Müslüman kadın gayrimüslim bir erkekle evlenebilir mi? Boşama yetkisinin eşe veya başkasına devredilmesi mümkün müdür? Zifaf olmadan boşamanın hükmü nedir? Öfkeli iken yapılan boşama geçerli midir? gibi yüzlerce soru ve yanıtı vardır. Diyanet’in fetvalarına dair kitabım Ocak ayında çıkacak.

Müftüye nikah yetkisine olduğu gibi daha sistemli ve sıkıntılı olan müfredata ve ders kitaplarına karşı mücadeleyi büyütmeliyiz. Mesele sadece kadınlar değil milletimizin birliği ve geleceğimizdir.

Bu sebeplerle kadınları ezen diğer uygulamalar gibi müfredata karşı da mücadele sorumluluğumuz var. Mücadeleyi büyütürken Gayrimilli Eğitim ve Laikliği Doğru Anlamak kitaplarımdan yararlanılabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.