Kadınlardan Tez Koop-İş'e tepki: Deniz Bozdemir işe geri alınsın

Tez Koop-İş Sendikası’nda uzman olarak çalışırken gerekçesiz olarak işten çıkarılan Deniz Bozdemir’e kadınlardan destek geldi.

Kadınlardan Tez Koop-İş'e tepki: Deniz Bozdemir işe geri alınsın

Tez Koop-İş Sendikası’nda uzman olarak çalışırken gerekçesiz olarak işten çıkarılan Deniz Bozdemir’e kadınlardan destek geldi.

12 Temmuz 2018 Perşembe 17:10
Kadınlardan Tez Koop-İş'e tepki: Deniz Bozdemir işe geri alınsın

Tez Koop-İş Sendikası’nda uzman olarak çalışırken gerekçesiz olarak işten çıkarılan Deniz Bozdemir’e kadınlardan destek geldi.

İstanbul Emek ve Meslek Örgütlerinden kadınlar, Tez Koop-İş Sendikası’nda uluslararası ilişkiler uzmanı ve kadın dergisi yazarı olarak çalışan Deniz Bozdemir’in işten atılmasına tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, “Bozdemir’in derhal koşulsuz işine geri dönmesi ve sendikanın kadın düşmanı, emek düşmanı politikalarına son verilmesi” talepleri dile getirildi.

Deniz Bozdemir’in öncesinde ağır bir mobbing sürecine tabi tutulduğu belirtilen açıklamada, “Deniz’e uygulanan mobbing tam da başka bir kadın çalışana uygulanan mobbinge Deniz’in itiraz etmesi ve erkek egemen sendika yönetimine karşı kadın dayanışmasını örmesiyle başlamıştır” denildi. Üyelerinin büyük kısmı kadın olan bir sendikanın, tüzüğünü hiçe sayarak mobbing, işten atma gibi emek düşmanı, kadın düşmanı uygulamalarda bulunmasının kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, sürecin takipçisi olunacağı bildirildi.

NE OLMUŞTU?
Deniz Bozdemir, 12 Haziran’da herhangi bir gerekçe açıklanmadan işten atılmıştı. 
Yayın hayatına yeni başlayan Tez Koop-İş Kadın Dergisi Editörü Necla Akgökçe de Bozdemir’in işten atılmasına tepki olarak istifa etmişti. Ayrıca derginin yazar kadrosunda bulunan Serpil Çakır, Melda Yaman Öztürk, Vahide Bilir, Aslı Alpar ve Müdrike Şenkof de desteklerini çekti.

AÇIKLAMANIN TAMAMI

Basına ve Kamuoyuna,

Tezkoop-İş Sendikası’nda uluslararası ilişkiler uzmanı ve kadın dergisi yazarı olarak çalışan Deniz Bozdemir hiç bir gerekçe gösterilmeden 12 Haziran 2018 tarihinde işten çıkarıldı. Deniz Bozdemir’in işten çıkarılmasına sessiz kalmayan ve kadın dayanışmasını güçlendiren Necla Akgökçe ise yayın hayatına yeni başlayan Tezkoop-İş Kadın dergisinin editörlüğünden istifa etti. Ardından derginin yazar kadrosunda yer alan Serpil Çakır, Melda Yaman Öztürk, Vahide Bilir, Aslı Alpar ve Müdrike Şenkof kadın dergisine yazı desteklerini çekerek, sendikadaki cinsiyetçi ve emek düşmanı politikaları ifşa ettiler.

Hayatın her alanında ucuz emek olarak görülen, işten atmada ilk olarak gözden çıkarılan, işyerinde mobbingle, baskıyla ya rıza göstermeye ya da bezip işten çıkmaya zorlanan kadınlar için cinsiyete duyarlı tüzüğü olan sendikada da değişen bir şey yok. Almış olduğu gazetecilik eğitimini görmezden gelen, uzmanı olduğu işler dışında dergi postalama gibi işler yapması beklenen Deniz Bozdemir sendika içinde, ağır bir mobbing sürecine tabi tutulmuştur. Deniz’e uygulanan mobbing tam da başka bir kadın çalışana uygulanan mobbinge Deniz’in itiraz etmesi ve erkek egemen sendika yönetimine karşı kadın dayanışmasını örmesiyle başlamıştır.

Sendikal alanda kadınların görünür olması, söz ve karar mekanizmalarında yer alması için verdiğimiz mücadele ve önerdiğimiz çözümlerin ne denli doğru olduğunu Deniz'in yaşadıkları ile bir kez daha görüyoruz. Anlıyoruz ki sendikaların eşitlikçi ve demokratik işleyişinin de tüzüklerinin de güvencesi biz kadınlarız. Üyelerinin büyük bir kısmı kadın olan bir sendikanın, kadın mücadelesini bir vitrin olarak görmesi ve tüzüğünü hiçe sayarak mobbing, işten atma gibi emek düşmanı, kadın düşmanı uygulamalarda yer alması kabul edilemez. Bizler İstanbul Emek ve Meslek Örgütlerinden Kadınlar olarak Deniz Bozdemir’in derhal koşulsuz işine geri dönmesini ve sendikanın da kadın düşmanı, emek düşmanı politikalarına son vermesini istiyoruz.

Çalışan haklarını korumak, emekçiler arasında hiç bir ayrımcılığa yer vermeden destek ve dayanışma ağlarını seferber etmek, kadın çalışanların cinsiyet temelli ayrımcılığa uğramamasını garanti altına almak gibi görevleri olan sendikalara görevlerini hatırlatmayı ve bu yanlıştan dönme konusunda sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz. Deniz’in mücadelesini sahipleniyoruz ve bu mücadelede Deniz’den, Necla’dan, kadın yazarlardan ve kadın dayanışmasını büyüten tüm kadınlardan yana taraf olduğumuzu dile getiriyoruz.

Yaşasın kadın dayanışması!

Yaşasın örgütlü kadın mücadelesi!

İstanbul Emek ve Meslek Örgütlerinden Kadınlar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.