‘Emanetimizi geri alacağız’

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Küçükçekmece Belediye Başkanlığına adaylığını açıklayan Burçin Baykal, başarılarının üç ilçeyi etkileyeceğini vurgulayarak “Başakşehir, Esenyurt ve Bağcılar. Biz konum gereği bu ilçelerin arasındayız ve başarımız bu ilçelere de yansıyacak. Burada önemli bir kazanım sağlayacağız” dedi.

‘Emanetimizi geri alacağız’

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Küçükçekmece Belediye Başkanlığına adaylığını açıklayan Burçin Baykal, başarılarının üç ilçeyi etkileyeceğini vurgulayarak “Başakşehir, Esenyurt ve Bağcılar. Biz konum gereği bu ilçelerin arasındayız ve başarımız bu ilçelere de yansıyacak. Burada önemli bir kazanım sağlayacağız” dedi.

15 Eylül 2018 Cumartesi 14:12
‘Emanetimizi geri alacağız’

Söyleşi: Baran Furkan GÜL

Türkiye 24 Haziran’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin ardından şimdi de yerel seçimlere hazırlanıyor. Yerel seçimlerin erkene alınacağı konuşulurken bu konuda farklı tarihlerde öne sürülüyor ancak şimdilik kesin olan tek tarih 31 Mart 2019.

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde farklı bölgelerde çeşitli isimler konuşulsa da İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde Burçin Baykal adaylığını en net şekilde ifade eden isimlerin başında geliyor.

Küçükçekmece’nin sosyal belediyeciliği hak ettiğini söyleyen Baykal, "Emanet olarak verdik" dediği Küçükçekmece için "Emanete sahip çıkamadılar. Geri almaya gidiyoruz" ifadelerini kullanıyor.

Gençliğinin yanında tecrübesiyle dikkat çeken Burçin Baykal ile adaylık sürecini, Küçükçekmece’nin sorunlarını ve Başkan seçilmesi durumunda yapacağı çalışmaları konuştuk.

Burçin Baykal kimdir?

1985 yılında İstanbul’da doğdum. Aslen doğma büyüme İstanbulluyum ama kütüğüm Yalova’da. Hayatımın ciddi bir bölümünü 3. Bölgede geçirdim. Bakırköy, Beylikdüzü ve Avcılar’da ikamet ettim. Küçükçekmece’de akrabalarım var. Dedemi Küçükçekmece’de kaybettim. İş hayatımı İnşaat ve Danışmanlık Ofisi olarak sürdürdüm. Eğitim ve öğretim hayatımı da İstanbul’da tamamladım.

'GELEN TALEP KARŞISINDA KAYITSIZ KALAMADIK'

33 yaşındasınız… Siyasette genelde gençlere şans verilmez ama siz tecrübelisiniz de… Avcılar tecrübesini ve Küçükçekmece adaylığını anlatır mısınız?

Biz Avcılar Belediye Başkanı Sayın Handan Toprak Benli ile 2013 yılında tabiki de siyasi olarak yönümüzü Cumhuriyet olarak belirledik. Hayatımızı da böyle tanımladık. Bununla alakalı ‘amacımız hizmet olsun’ dedik. Bu şekilde bir sürece başladık. 2013 yılında aday adayı olarak Başkanla birlikte yola çıktık. Bu yolda adaylık bize kısmet oldu. Ben Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığını yaptım. Başkanın seçim kampanyasını yürüttüm ve seçimi kazandık. Burada Özel Kalem Müdürü olarak devam ettim. Kısa bir süre sonra Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim. Bu süreçte 4.5 yıl boyunca Avcılar’da çok ciddi hizmetler verdik. Siz sormadan ben size söyleyeyim. ‘Neden Küçükçekmece?’ diye bir soru gelecektir. Neden Küçükçekmece’nin cevabı biz Avcılar’da hizmet verirken, partimiz iktidar olmadığımız ilçeleri bize bağladı. Ben burada 4,5 yıl boyunca hizmet verdim. Her siyasi kesimle bir araya geldik. Orada bu anlamda iyi hizmetler vererek bir potansiyel çıktı. Bu potansiyel karşısındaki süreç beni oraya dahil etti ve bir talep geldi. Oranın halkı ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmesini istiyoruz’ deyince biz de gelen talep karşısında kayıtsız kalamadık.

'HALK MEMNUN DEĞİL'

Küçükçekmece sorusunu sorup, cevabını verdiniz… Bu konudan devam edelim. Küçükçekmece’den bir talep olduğunu söylediniz. Daha öncede kanaat önderlerinin sizi aday olarak görmek istediğini belirtmiştiniz. Bu süreci nasıl sürdürmeyi planlıyorsunuz? Burçin Baykal Küçükçekmece’ye ne verebilir?

Bu konuda dersimize çalıştık. Yerel belediyecilikte deneyim, bilgi-birikim, vizyon ve misyonumuzu burada oluşturduğumuz için ‘Küçükçekmece Belediyesi neler yaptı? Halk neden memnun değil?’ gibi soruların cevaplarına baktık. Bu anlamda profesyonel bir ekibimiz var. Ar-Ge ekibimiz var. Sahada da ciddi bir ekibimiz var. Bu konuları masaya yatırdık. Halka bir şeyler söylememiz gerekiyor. Bu bir vaat olmamalı ve uygulamaya geçmeli diye düşünerek Küçükçekmece Belediyesinin hizmetlerini döktük ve yeterli olamadığını tespit ettik. Vatandaşa uzanan her kalemde eksik bir hizmet anlayışı var. Vatandaşın kamu hizmetlerinden birebir faydalanması gerekiyor. Mevcut yapıya bir sitem var. Halk memnun değil. Adaylaştığımız zaman Küçükçekmece’de ilk iki yılda gerçekleştirebileceğimiz dört projemiz var. Sahaya indiğimiz zaman neden Burçin Baykal olması gerektiğini halkımıza göstereceğiz.

Siz yerel seçimlerin kazanılmasını bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimleri için çok önemli görüyorsunuz. Küçükçekmece üzerinden Türkiye’de bir değişimden bahsedebilir misiniz? ‘Küçükçekmece değişirse Türkiye değişir’ diyebilir misiniz?

‘Küçükçekmece değişirse Türkiye değişir mi?’ diye sorarsak, realist olmak lazım tam anlamıyla değişmez. Küçükçekmece İstanbul’un en büyük ikinci ilçesi, burada ciddi bir öneme sahip. Ve Küçükçekmece’nin geçmişine baktığımız zaman bizim ideolojimizi taşıyordu. Bu süreçte öteki yapıya bir dönüş olmuş. Bu değiştirilebilir bir durum. Buradan Türkiye’ye bir mesaj verilebilir; Evet bu başarılabiliyor. Biz başaracağımıza inanarak yola çıktık.

'KAMUNUN HİZMETİNİ HERKESE ULAŞTIRACAĞIZ'

‘Daima alan değil paylaşan Belediye olacağız’ diyorsunuz… Küçükçekmece halkıyla neyi paylaşacaksınız?

Öncelikle ulaşılabilir bir Belediye Başkanı olmak gerekiyor. Sadece halkın içinde var olmak değil, iyi bir yönetim şemasıyla yürünmesi gerekiyor. Benim çok iyi olmam bir şeyi değiştirmez. Bu bir ekip işi ve bunun bilincinde olmak lazım. Paylaşma kısmı ise şu; Vatandaşla her konuda istişare ederek, görüşünü alarak proje geliştirmek lazım. Hangi partiye oy verdiğinin hiçbir önemi yok. Çünkü bizim iddiamız Küçükçekmece’nin belediye başkanı olmak. Kimseyi ötekileştirmeden kamunun hizmetini herkese ulaştıracağız.

AVM’lerle ilgili bir açıklamanız da var. Bu konuda küçük esnafı sahipleniyorsunuz…

Bu herkesin aslında bir yarası gibi oldu. Bizim bir bakkalımız vardı ve onu tanırdık. Şimdi günden güne toplum dört duvar arasına kapanmaya başladı. AVM’ler ciddi anlamda ilçedeki esnaflarımızı yok etmeye başladı. Mümkün olduğunca esnafın yoğun olduğu yerlerde caddeleri araç trafiğine kapatarak insanların yürüyüş yolu ile birlikte oradaki esnafı canlandırmak istiyoruz. Vatandaşlarımızı esnafımıza yönlendirmek istiyoruz.

'KÜÇÜKÇEKMECE HALKI ŞİKAYETÇİ'

Temizlik konusunu da gündeme getirdiniz. Bahsettiğiniz sokakların temizliği mi, siyasetin temizliği mi?

Siyasetin temizliğiyle, sokakların temizliğini bir araya getirirsek, siyaset çokta temiz değil açıkçası. Eğer bir seçim kazanmak istiyorsak sandıklara sahip çıkmamız lazım. Siyasetin kuralları var ve bu kuralların dışına çıkılmamalı. Vatandaşı mağdur eden değil, kazandıran bir siyaset olmalı.

Sokakların temizliğine gelecek olursak. Yaptırdığımız anket sonuçlarına göre Küçükçekmece halkı şikayetçi. Bunun bir formülü var ve bizimde çalışmalarımız var. Geri dönüşümde kazanç kısmımız var. Geri dönüşümü doğru yönde vatandaşlarımıza faydalandırabilirsek ihtiyaç sahibi evlere de girebiliriz. Projemiz hazır. Biz bir deneyimle geldik, bunları nasıl yapacağımızı biliyoruz.

Gençsiniz… Gençlere nasıl bir desteğiniz olacak?

Gençlere Küçükçekmece halkı olarak hep birlikte sahip çıkacağız. Sadece benim yapacağım iş değil. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtarmamız lazım. Bu sadece söylemde kalmamalı, uygulamalıyız. Ben Avcılar’da gençlere hep destek oldum. Madde bağımlısı olan gençlere Madde Bağımlılığı Merkezi kurarak yardımcı olduk. Küçükçekmece bölgemizde madde kullanımı çok yaygın ve gençlerimizin yanında olacağız. Ben özellikle gençlerin siyasette olmasını istiyorum. Şuan gerçektende Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği noktaya geldik. Bu iş gençlersiz olmaz. Gençlerin siyasetin içinde olması gerekiyor.

‘HANDAN TOPRAK BENLİ'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Gençleri siyasete nasıl dahil edeceksiniz?

Ben Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’ye teşekkür ediyorum. Bana bu fırsatı verdi. Şimdi bende aynı bana verilen fırsat gibi doğru rol model olarak gençlere fırsat vereceğim. Bununla alakalı Gençlik Merkezi kuracağız. Zaten var orada ama doğru yönde kullanılmıyor. Biz bunun doğru yönde kullanılmasını sağlayacağız. Gençlik Merkezi’nde gençlerimizin siyasetin içinde veya hangi alanda kendini eğitmek ve başarılı olmak istiyorsa o alanda onlara yardımcı olacağız.

‘BAŞARIMIZ ÜÇ İLÇEYE YANSIYACAK'

AKP’nin yerel yönetimlerde çözülmesi Küçükçekmece’de mi başlayacak?

Kesinlikle 3. Bölge’de Küçükçekmece’den başlayacak. Çünkü Küçükçekmece çok önemli bir bölgede bulunuyor. Küçükçekmece’de diğer siyasi partinin var olduğu bir yere talip olduk. Burada kazanacağımıza fazlasıyla inanıyoruz. Bir başarı elde edeceğiz ve bu başarı üç ilçeye yansıyacak; Başakşehir, Esenyurt ve Bağcılar. Biz konum gereği bu ilçelerin arasındayız ve başarımız bu ilçelere de yansıyacak. Burada önemli bir kazanım sağlayacağız. Bu ilçeleri önümüzdeki seçimlerde kazanamasak bile bir sonraki dönemde kesinlikle kazanacağımızı düşünüyorum.

Küçükçekmece’nin kaynakları Küçükçekmece’ye mi kullanılacak?

Küçükçekmece’nin vatandaşı ödediği verginin karşılığını Küçükçekmece Belediyesi’nden kamu hizmeti olarak alacak. Zaten o belediyeyi ayakta tutan vatandaşın kendisi. Belediyeler vatandaşın vergileriyle hizmet verir. Ama bu hizmet doğru yönde kullanılırsa vatandaş bundan yüzde yüz faydalanır. Bizim amacımız burada vatandaşın kamu hizmetinden faydalanmasını sağlamak. Belediyenin ne kadar kaynağı varsa vatandaşa taşıyacağız.

‘EMANETE SAHİP ÇIKAMADILAR'

Kolay gibi gözükse de zor bir ilçede adaylaşmak istiyorsunuz. Bunun size dezavantajları olmuyor mu? Sizi yıpratmaya çalışabilirler…

Dezavantaj olmuyor. Muhakkak bizi yıpratmaya çalışacaklar ama bende çalışmalarımla beni yıpratmak isteyenleri yıpratacağım. Benim yaşımda benim deneyimime sahip olmuş arkadaşların kesinlikle diğer siyasi partilerin olduğu ilçelere verilmesi gerekiyor. Bizim gibi enerjisi yüksek, yaşı genç insanların 7 gün 24 saat çalışarak iktidar olmadığımız yerlerde aday olup başarılı olması daha yüksek bir ihtimal bana göre. Kolayı değil zoru seçiyorum. Benim yaşımdaki insanlarında zoru seçmesi gerektiğine inanıyorum. Sürecimizi aslanlar gibi devam ettirip her ne olursa olsun 1 Nisan’da devir teslim töreni yapıp emanetimizi geri alacağız. Ben Küçükçekmece’ye bir emanet diyorum. Biz orayı emanet ettik, onlar da bu emanete sahip çıkamadılar. Şimdi emanetimizi geri almaya gidiyoruz.

Son olarak ne söylemek istesiniz?

Bu süreç bizim için, partimiz için çok hayırlı bir süreç olacak. Şuan çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Orada bir sinerji yarattık. Hatta bununla alakalı bir slogan da yarattık. ‘Küçükçekmece İstiyor Değişim Geliyor’ sloganıyla bölgeye ineceğiz. Şuan bölgedeyiz zaten çalışmalarımız devam ediyor. Ama adaylığımızla beraber bölgeye indiğimiz zaman bu sinerjiyi tüm Türkiye görmüş olacak.

Son Güncelleme: 15.09.2018 14:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.