Cemil Kılıç: Ölümle tehdit ediliyorum

Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları nedeniyle görevinden uzaklaştırılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Cemil Kılıç, Eğitim-İş Sendika üyesi yaklaşık 100 kişilik grubun desteğiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Cemil Kılıç: Ölümle tehdit ediliyorum

Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları nedeniyle görevinden uzaklaştırılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Cemil Kılıç, Eğitim-İş Sendika üyesi yaklaşık 100 kişilik grubun desteğiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

16 Ocak 2019 Çarşamba 18:20
Cemil Kılıç: Ölümle tehdit ediliyorum

Rami’de bulunan bir okulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaparken, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle görevinden uzaklaştırılan Cemil Kılıç ile Eğitim-İş Sendikası üyesi yaklaşık 100 kişi, Fatih’te bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplandı. Cemil Kılıç yalnız değildir ,Baskılar bizi yıldıramaz sloganları atan grup, Cemil Kılıç’ın görevinden alınmasına tepki gösterdi. Grup adına basın açıklamasında bulunan Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım, sendika yöneticileri ve aynı zamanda iyi bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olduğunu ifade ettiği Cemil Kılıç’ın yanında olduklarını vurguladı.

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Görevinden alınarak hakkında soruşturma başlatılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Cemil Kılıç ise, ”Mücadelemiz devam edecek. Cumhuriyet değerlerini savunmaya devam edeceğiz. Atatürk devrimlerini savunmaya devam edeceğiz. Demokratik, laik, bilimsel ve ulusal eğitimi savunacağız. İnanç özgürlüğünü savunacağız. İnanç özgürlüğü sadece inanma özgürlüğü değil, aynı zamanda inanmama ve farklı inanma özgürlüğüdür. Farklı inanışlara da tahammül etmektir. İnanmamaya da hoşgörüyle yaklaşmaktır. Saygılı olmaktır. Biz bu özgürlüklerin savunucusuyuz. Halkımızın birlik ve bütünlüğünün savunucusuyuz. Bölücü değil birleştirici, ayrıştırıcı değil bütünleştiriciyiz. Biz çünkü büyük Atatürk’ün inşa ettiği modern Türk ulusunun, Türkiye Cumhuriyeti devletinin onurlu yurttaşlarıyız.” dedi.

Cemil Kılıç, sosyal medyada ölümle tehdit edildiğini dile getirerek, ”Nasıl devletimizin yurttaşıysak, devletimiz bizim güvenliğimizi sağlamak zorundadır. Kendimi güvende hissetmiyorum ifadelerini kullandı.”

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Genel Sekreter Ebru Sungar, İstanbul Şubeleri ve Konfederasyonu, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık’ın katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Tetikçi, yandaş basın eğitimden elini çek”, “Laik, bilimsel, çağdaş, karma eğitim”, “Cemil Kılıç yalnız değildir” pankartları açıldı.

Adına gazete demekten imtina ettiğimiz Akit, bugüne dek birçok muhalife yaptığı gibi bu kez bir yoldaşımıza, kıymetli bir eğitimciye iftira atmıştır.'' ifadelerini kullanan Eğitim İş Genel Başkanı Yıldırım, ''Sendikamızın İstanbul 4 No'lu şube yöneticisi, kıymetli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve ilahiyatçı Cemil Kılıç, bu paçavra dahi olmayan gazetenin manşetinde "din düşmanı" ilan edilmiştir.'' ifadelerini kullandı. 

''Akit'in bu iftirayı Cemil hocamızın sosyal medyada herkese açık paylaşımlarından yola çıkarak yapmıştır.'' diyen Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:   

Yıllarını dini öğrenmeye ve öğretmeye adamış olan Cemil Kılıç, kendi bildiklerini fikirlerini paylaşmış ve dine dair konuşmayı tekeline almaya çalışanların hedefi olmuştur.

Sonrasında yaşananlar ise ne yazık ki daha vahimdir. Koskoca Milli Eğitim Bakanlığı, Akit'in skandal manşetinin hemen sonrasında Cemil hocayı görevden uzaklaştırmış ve hakkında idari soruşturma başlatmıştır. Yaşanan tam olarak şudur: Akit hedef göstermiş, MEB vurmuştur.

Üstelik soruşturmanın yürütülme biçiminin de Akit'ten bir farkı olmamıştır. 3 saat boyunca müfettişlerin sorgusuna maruz kalan Cemil Kılıç'a sosyal medya paylaşımları gösterilmiş ve "Niye yazdın?" diye sorulmuştur.

Üstelik bu soruşturma ile baskı altına alınmak istenen sadece Cemil Kılıç'ın fikir özgürlüğü de olmamıştır. Bir sendika yöneticisinin yaşadığı ülkenin sorunlarına dair açıklamalar yapmasına "Sen kamu çalışanısın" diye karşı çıkmak, kamuda çalışanlar ülke sorunlarıyla ilgilenmesin ve konuşmasın, sendikalar sus pus otursun demektir.

Sendika yöneticisi olmayıp, kamu çalışanı sıfatı taşıyan ve AKP'nin partizanlığını yapan, yani siyasi açıklamada bulunanlara ilişkin hiçbir soruşturma başlatmayan MEB, siyasi açıklama yapmanın değil, iktidarı eleştiren siyasi açıklamalar yapmanın yasak olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

İlerici kamuoyunun malumudur ki; Cemil Kılıç, dine değil dini yalan yanlış anlatanlara karşıdır. Cemil Kılıç gibi yıllarını bu öğretiye vermiş isimlerin fikirlerini söylemesi değil, din üzerinden siyasi güç, maddi kazanç sağlayan kişiler engellenmelidir. Tehlikeli birilerini arıyorsanız, dini siyasileştirenler, şov malzemesi yapanlar, mezhep yarışlarıyla toplumu kutuplaştıranlara bakmalısınız.

İslami terör örgütlerinin insanlığı yasa boğan her saldırısının, çağdaş yaşama müdahaleyi hak gören yobazların çıkardığı her skandalın ardından "Gerçek İslam bu değil!" diye dolaşanlar, gerçek İslam'ı, bir kez de onu öğrenmeye yıllarını ayırmış ve öğretirken de çağın kazanımlarından ödün vermeyen Cemil hocamızdan dinlesinler.

İnsanların fikir özgürlüklerine, itiraz etme haklarına, sorgulama yetilerine düşman olan Akit ve onun zihniyetindekiler bilmelidir ki, bu IŞİD söylemleri, bu hedef gösterme alçaklığı, aklın gücünü bastıramaz, fikir insanlarını susturamaz. Laik, bilimsel, çağdaş, kamusal, parasız ve karma eğitimi savunan Eğitim-İş’liler yandaş, tetikçi basının eğitime el uzatmasına izin vermez.

Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Üyemiz olmasa dahi hiçbir eğitimciyi karanlık yobazların pençelerine bırakmayacağımız gibi, yoldaşımız Cemil Kılıç'ın da sonuna kadar yanındayız! Haklı ve doğru kavgamıza, dini siyasete alet edenler ile bunlara tetikçilik yapan satılmış kalemler kırılana kadar devam edeceğiz. Herkes öğrenecek ki sendika yöneticimiz ve iyi bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan Cemil Kılıç, yalnız değildir."
 

Son Güncelleme: 16.01.2019 19:56
Anahtar Kelimeler:
Cemil Kılıç
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.