1974 Temmuz’unda Kıbrıs Barış Harekatı’nın başladığı dönemlerde televizyon  siyah beyaz ve TRT tekelinde olup yayınlar her yere ulaşmıyordu.Aynı zamanda da akşam 18:00’de başlayıp,gece 24.00’de kapanıyordu.Bu yüzden insanlar haberleri radyodan veya gazetelerden takip ediyordu.Kıbrıs Barış Harekatı devam etmekte olduğundan  ,harekat’ın gidişatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen insanlar radyo haberlerini dinledikten sonra ayrıntıları gazetelerden okurlardı.

O dönem orta yaşın üstü okuma yazma bilmediği için orta okul III. Sınıfa geçmiş, okuyan biri olarak gazeteleri kahvenin önünde ihtiyarlara okuma görevi  de bana düşmüştü.Henüz televizyonla tanışmadığımız için kendimi radyo spikeri gibi görürdüm.

CUMHURİYET GAZETESİ İLE İLK KARŞILAŞMAM.
Aynı dönemde Mumculardan Mazı’ya giderken sipariş edilen gazeteleri almak için gazete bayisine gittiğimde gazetelerin kalmadığını sadece siyah beyaz yayın yapan ,sevimsiz görünümlü  Cumhuriyet adında bir gazete kaldığını gördüm.O dönemde köyde gazeteler kendi adlarıyla değil, genel adlarıyla, ‘’Bana bir gazete alıver ‘’ diye sipariş edildiğinden ,bu gazeteyi alıp sipariş eden kişiye vermiştim.Gazeteyi teslim ettiğim kişi hiç sevmediğim gazete diye burnunu büktü.Sevmemesi yayın politikasından dolayı değil,siyah beyaz formatından ve yazı ağırlıklı olmasından dolayıydı.

Daha sonraları 1970’li yılların ortalarından 1990’lı yılların ortalarına kadar elimden düşürmeyeceğim gazetem ‘’Cumhuriyet ‘’ ile tanışmam bu şekilde olmuştu.

GAZETEYE ‘’ CUMHURİYET ‘’ ADINI ATATÜRK VERMİŞTİR.
Atatürk’ün yakın çevresinde yer alan ve 1923-1943 yılları arasında Muğla Milletvekili olarak TBMM’de yer alan  Fethiyeli  Yunus Nadi ‘nin (Abalıoğlu ) 2 Eylül 1918 tarihinde İstanbul’da ‘’Yenigün’’ adıyla çıkardığı  gazete 16 mart 1920’de İstanbul’un işgalinden sonra kapatılmıştır.

1920-1923 Arası İzmir Milletvekili olarak TBMM’de yer alan Yunus Nadi 10 Ağustos 1920’de ‘’ Anadolu’da Yenigün ‘’ adıyla gazetesini  Ankara’da yeniden kurmuştur.Yunus Nadi  Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra Atatürk’ün isteği üzerine’’ Anadolu’da  Yenigün’’  olan gazetenin adı  7 Mayıs 1924 tarihinde ‘’Cumhuriyet’’ olarak değiştirilmiştir.O dönemden  bugüne aynı adla   yayın hayatını sürdürmektedir.

‘’BİR EKMEK BİR CUMHURİYET’’
Cumhuriyet gazetesi hep muhalefetin sesi olmuştur.Bu yüzden Cumhuriyet Gazetesi 1930’larda,1940’larda dahil olmak üzere Türkiye’nin yaşadığı olağanüstü dönemlerde hep kapatılma cezası ile karşı karşıya kalmıştır.

Cumhuriyet ile tanışmam 41 yıl önce  lise I’de okuduğum dönemde oldu.O dönemin yazarları olan rahmetli Uğur Mumcu,İlhan Selçuk,Oktay Akbal (Üçüyle de tanışma şerefine erişmiştim),Mustafa Ekmekçi ve Şükran Ketenci ( Soner ) ‘nin köşe yazılarını içer gibi okurduk.

Üniversite yıllarımızda da Cumhuriyet Gazetesi vazgeçilmezimizdi.Kitaplarımızı gazetenin içine koyar Cumhuriyet adı dışarıda kalacak şekilde gazeteyi kolumuzun altında taşırdık.Yurtta bütün oda aynı gazeteyi okurdu.

12 Eylül Döneminden demokrasiye geçiş sürecinde Ankara Ses Sineması’nda  Erdal İnönü’nün liderliğini yaptığı Sosyal Demokrasi Partisi ( SODEP ) öncülüğünde panaller düzenlenirdi.Cumhuriyet gazetesi yazarlarının yanında o dönemin Türkiye’sinin sol aydınlarının da katıldığı bu panellerin hiç birini kaçırmazdık.

12 Eylül döneminde ,çakma Atatürkçülere karşı Cumhuriyet gazetesi sahibi ve başyazarı Nadir Nadi’nin yazmış olduğu ‘’ Ben Atatürkçü Değilim ‘’ kitabı baş ucu kitabımız olmuştu.

Cumhuriyet Gazetesi 1990’larda idari bazda bir takım sıkıntılar yaşadı.Daha sonra yayın politikasında gelgitler oluşmuş olsa da yeniden aslına dönerek  tekrardan toparlanmaya başlayan gazete Ergenekon ve Balyoz kumpasları döneminde saldırıya maruz kaldı.

Günümüzde ise Cumhuriyet Gazetesi Sözcü ,Yurt,Yeniçağ,Evrensel gazeteleriyle birlikte muhalefet gurubunda olduğu için susturulmaya çalışılmaktadır. Önceki gün açıklanan cezalar bunun göstergesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.