“Ayağa Kalkın!" daha başlamadan korkutuyor

Sol Parti'nin en tartışmacı ve tartışmalı ismi Sahra Wagenknecht’in öncülüğünde ilk adımlarını atmaya başlayan “Toplanma Hareketi”nin sloganı “Ayağa Kalkın!”, gerçekten de gerek medyada gerekse toplumda olumlu yankılandı.

“Ayağa Kalkın!" daha başlamadan korkutuyor

Sol Parti'nin en tartışmacı ve tartışmalı ismi Sahra Wagenknecht’in öncülüğünde ilk adımlarını atmaya başlayan “Toplanma Hareketi”nin sloganı “Ayağa Kalkın!”, gerçekten de gerek medyada gerekse toplumda olumlu yankılandı.

11 Ağustos 2018 Cumartesi 16:07
“Ayağa Kalkın!" daha başlamadan korkutuyor

FRANKFURT - TOPLUMSAL

Geleneksel kitle partilerinin hızla eridiği Avrupa’nın hegemon ülkesinde bu kez “tersinden bir popülizm” deneniyor. Başbakan Angela Merkel’in Hıristiyan demokrat partileri CDU ve CSU’nun birlikte yüzde 30’un altına düştüğü, bir dönemin tek başına iktidar olabilen partisi SPD’nin ise temmuz ayı anketlerinde aşırı sağ AfD’nin (Almanya için Alternatif) gerisinde kaldığı Almanya, ilginç kombinasyonlara sahne oluyor. SPD ve AfD’nin ağustos ayında yüzde 17 ile başa baş durumda olduğu Almanya’da toplumun daha da sağa kaymasına karşı yeni bir hamle yapan bir kesim sol aydın, olumlu yankıyla yeniden umutlandı. 

“Ayağa Kalkın!” sloganıyla eylül ayı başında resmi açılış yapacaklarını duyuran Sol Parti yöneticilerinden Sahra Wagenknecht ve arkadaşlarıne göre, alınan ilk sinyaller beklentileri aştı. Kendilerine “Toplanma Hareketi” (Sammlungsbewegung) adını veren ve Alman toplumunun 40 kadar tanınmış isminin önümüzdeki ay başında toplu bir çıkış ve örgütlenme çağrısı yapacağını bildiren Wagenknecht’e, eşi ve SPD ile Sol Parti’nin efsane başkanı Oskar Lafontaine destek veriyor. Sol Parti’yi de altüst eden bu girişimleriyle yeni tartışmaları tetikleyen iki politikacı, haftayı “Doğru yolda olduğumuz anlaşıldı” mesajlarıyla biten demeçler vererek geçirdi. 

Sol Parti’nin en tartışmacı ve tartışmalı ismi Sahra Wagenknecht’in öncülüğünde ilk adımlarını atmaya başlayan “Toplanma Hareketi”nin sloganı “Ayağa Kalkın!”, gerçekten de gerek medyada gerekse toplumda olumlu yankılandı. Eylül ayı başındaki resmi başlangıçtan çok önce açılan internet sayfasına birkaç gün içinde 50 bini aşkın katılımcının kaydolduğunu belirten Sahra Wagenknecht’in eşi Lafontaine, ilk birkaç gün içinde hiç beklemedikleri kadar olumlu bir tabloyla karşılaştıklarını söyledi. 

NEOLİBERAL GERİCİLİĞİ AŞMAK İÇİN

Sahra Wagenknecht, geçen hafta hareketin internet sitesinin açılması ve katılımcı kayıtlarının başlaması nedeniyle yaptığı açıklamalarda neoliberal akımı aşmak için cesarete ihtiyaç olduğunu, savaşa ve silahlanmaya karşı bir barış siyasetini ete kemiğe büründürerek neoliberalizmi çöpe atabileceklerini vurgulamıştı. Wagenknecht, yer yer faşist özellikler gösteren aşırı sağ AfD’nin Almanya’daki siyaseti belirler hale geldiğini, bunun ve çalışan insanların bu gerici hareketin kucağına bırakılmasının kabul edilemeyeceğini hatırlatmıştı. Sosyal adaletin ayaklar altına alınması ve toplumun yoksullaşmasına son verilmesi, özellikle sosyal güvenlik alanındaki kazanımların geri alındığı bir sürecin artık bitirilmesi gerektiğini vurgulayan 49 yaşındaki politikacı, savaşların art arda patlak verdiği bir dünyanın sineye çekilemeyeceğini, bu çarpıklığın doğurduğu sığınmacı milyonların da lehine düzenlemeler öngören bir hareket örgütlemeye çalıştıklarını belirtmişti. 

Hareketin internet sayfası (aufstehen.de) üzerinden birkaç gün içinde on binlerce insanın katılımcı olarak kendini kaydettirmesi, kırılan umutları yeniden canlandırdı.  Bu arada medyada ve siyasal gözlemciler arasında hareketin geleceğiyle ilgili tartışmalar da yoğunlaşmaya başladı.  Almanya’daki ’Toplanma Hareketi”nin dünyadaki “alışılmış popülist rol modelini” tersine çevirmeye çalıştığı kaydedildi. Buna göre, yoksul ülkelerde, özellikle Latin Amerika’da sol popülizm iktidar veya iktidara aday olurken, Avrupa’daki zenginlerde sağ popülizmin güçleniyordu. Gözlemciler, Sahra Wagenknecht’in başarılı olması halinde bu genel tablonun değişebileceğini ileri sürüyor. Sosyalizm fikrinin ve güçlü bir sınıf partisinin tamamen silindiği Almanya’da, partiler üstü bir sol hareketin iktidar şansı alması, tüm kıtada kartların yeniden dağıtılması sonucu verebilir. 

SAĞ KİTLE PARTİLERİ YERİNE SOL KİTLE HAREKETİ 

Fransa, Avusturya, Hollanda ve Almanya gibi zenginlerde sağ popülizmin iktidar veya iktidar adayı olduğuna dikkat çeklirken, Avrupa’nın Macaristan,Polonya ve diğer Doğu Avrupa ülkeleri gibi görece yoksullarında da benzer bir sağ popülist yükselişin göze çarptığı belirtildi. Bu arada, Sahra Wagenknecht’in, Fransa’daki Jean-Luc Mélenchon öncülüğündeki “La France insoumise” (Boyun Eğmeyen Fransa) hareketiyle paralelliklerini reddetmediği bazı açıklamalarında, Almanya’nın özgünlüğünü vurgulaması da dikkat çekti. 

Hessen ve Bavyera gibi iki büyük eyalette güz aylarında yerel seçimlerin yapılacağı Almanya’da art arda sergilenen kamuoyu araştırmaları SPD’nin faşizan AfD’nin de gerisine düşmeye başladığını, Angela Merkel’in temsil ettiği klasik Hıristiyan demokrat sağın da CDU ve CSU ile yüzde 30 sınırının altına doğru hareketlendiğini gösteriyor. Wagenknecht ve Lafontaine’in ısrarla “Partiler üstü ve neoliberalizme temelden karşı bir hareketiz” şeklindeki vurgularının başarılı olması halinde Avrupa siyasetiniyeni sürprizlerin beklediği yolundaki yorumlar da artıyor. “Toplanma Hareketi”nin dünyanın yoksullarında ve Latin Amerika’daki sol popülizmin iktidar başarılarını Avrupa’nın en zengin ülkesi Almanya’da yinelemesi halinde, bunun etkisiz kalması mümkün görülmüyor. Avrupa siyasetini çöl sıcakları ve ardından da tornadoların beklediği ileri sürülüyor. 


 

Son Güncelleme: 11.08.2018 16:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.