Ders kitaplarından “Dinler ve Evrensel Öğütleri” ünitesi neden çıkarıldı? Neden çıkarıldığını anlamak için İlahiyat Fakülteleri müfredatının değiştirilmesi ile gelişen süreci incelememiz gerekir. Geçtiğimiz yıllarda İlahiyat Fakültesi müfredatında YÖK tarafından değişiklik yapılmış felsefe grubu derslerinin ders saatleri azaltılmıştı. YÖK'ün değişikliğine göre, 2'inci sınıfta okutulan kelam tarihi, 3. ve 4. sınıf müfredatında yer alan sistematik kelam dersleriyle 3. sınıfta okutulan İslam mezhepleri tarihi derslerinin saatleri azaltılarak, "kelam ve İslam mezhepleri" adıyla bir derste birleştirildi. Eski müfredatta sistematik kelam dersinin kredisi 4, kelam tarihi dersinin kredisi 2, İslam mezhepleri tarihi dersinin kredisi ise 4'tü. Yeni düzenlemeyle adı “Kelam ve İslam Mezhepleri” olan dersin kredisi de 6 olarak belirlendi. YÖK, 2'şer kredi olan Türk İslam sanatları ve Türk dini musikisi derslerini de birleştirerek, "İslam Sanatları ve Dini Musiki" adlı tek ders haline getirdi. Bu dersin kredisinin de 2 olması kararlaştırıldı. Felsefe tarihi dersi müfredattan çıkarılırken, din psikolojisi, din sosyolojisi, din eğitimi ve din felsefesi derslerinin kredileri azaltılmıştı.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Onat, kelam ve mezhepler tarihinin iki ayrı disiplin olduğunu, farklı derslerle öğrencilere verilmesi gerektiğini belirterek, “mezhep tartışmasının bu denli İslam dünyasını tehdit ettiği bir zaman diliminde, mezheplerle ilgili bilimsel bir araştırma yapan bir disiplinin kelam ile birleştirilerek işlevsiz kılınması yaşanan gerçekliklere aykırıdır” görüşünü savundu. İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Saffet Kartopu bu değişiklik hakkında, “Felsefe; tahlil, terkip, sorgulama ve yeni cevaplar üretme işi olduğundan bu dersler kişiye öğrendiğini analiz etme ve sorgulama yetisi kazandırır. Felsefe grubu derslerin kaldırılması bilimsel ve felsefi zihniyete sahip kişilerin yetişmesine darbe vuracağından bilimsel gelişmelerin ve yeniliklerin önüne geçilmiş olunacaktır.” diyerek tepki göstermişti.[1]

Sonrasında ise 8. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 6. ünitede yer alan Dinler ve Evrensel Öğütler ünitesi süreç içerisinde itibarsızlaştırıldı. Bu ünite 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konuları arasından çıkarıldı. Yani Ünite kitapta yer almasına rağmen bu üniteden soru sorulmadı. 2018-2019 yılı itibariyle bu ünitenin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabından tamamen çıkarılmış olduğunu görüyoruz.[2] Peki bu ünitenin öğrenciler açısından önemi nedir ve kazanımları nelerdir?

1. Evrenselliğin ve evrensel değerlerin anlamını kavramayı,

2. Dinin evrensel bir olgu olduğunun farkına varmayı,

3. Farklı dinlerin ortaya çıkış sebeplerini anlamayı,

4. Günümüzde yaşayan büyük dinlerin temel özelliklerini,

5. İslam’ın büyük dinler arasındaki yerini,

6. Farklı din ve inançlara hoşgörülü olmayı,

7. Misyonerlik faaliyetleri hakkında duyarlı olmayı,

8. Dinlerin ve İslam’ın evrensel öğütlerine örnekler vererek bunların insanlık için öneminin fark edilmesini amaçlamaktadır.

Sonuç olarak biz dünya’nın küçük bir köy haline geldiği iletişimin, bilginin çok hızlı yayıldığı bu dönemde insanların farklı dinlere mensup kişilerle aynı apartmanda, sokakta çeşitli ortamlarda karşılaşabileceklerini dolayısıyla onların inançları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

En azından birbirimizin inancına saygı göstermek açısından bu ünitenin ders kitaplarından kaldırılmamalıdır.

[1] “YÖK'ün ilahiyat fakültelerinde felsefe dersi kararı köşe yazarlarını böldü”, 06 Eylül 2013, erişim tarihi 14.10.2018, https://t24.com.tr/haber/ilahiyat-fakultelerinde-felsefe-derslerinin-kaldirilmasi-tartisilirken-yok-son-karari-verdi,238877.

[2] http://www.eba.gov.tr/ekitap?icerik-id=6508.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.