Batı 'faizleri yüzde 40'a çekin' diyor... Eski ekonomi bakanından 25 maddelik reçete

Batı’nın Türkiye’ye, “Faizleri yüzde 40’lara çekin, ekonomiyi IMF’nin adamlarına bırakın, yoksa sonunuz kötü olur” dediğine dikkat çeken Söylemez, 25 maddelik önerilerini sıraladı.

Batı 'faizleri yüzde 40'a çekin' diyor... Eski ekonomi bakanından 25 maddelik reçete

Batı’nın Türkiye’ye, “Faizleri yüzde 40’lara çekin, ekonomiyi IMF’nin adamlarına bırakın, yoksa sonunuz kötü olur” dediğine dikkat çeken Söylemez, 25 maddelik önerilerini sıraladı.

09 Ağustos 2018 Perşembe 15:46
Batı 'faizleri yüzde 40'a çekin' diyor... Eski ekonomi bakanından 25 maddelik reçete

Eski ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Aydınlık yazarı Ufuk Söylemez, bugünkü yazısında, Türkiye’deki ekonomik kötü gidişatın nasıl kontrol altına alınacağına ilişkin önerilerini yazdı. Batı’nın Türkiye’ye, “Faizleri yüzde 40’lara çekin, ekonomiyi IMF’nin adamlarına bırakın, yoksa sonunuz kötü olur” dediğine dikkat çeken Söylemez, 25 maddelik önerilerini sıraladı.

Ufuk Söylemez’in yazısı şöyle:

“Ekonomimiz içinden uzun süreyle çıkılması güç olacak derin ve zorlu bir açmaza sürükleniyor ne yazık ki.

Rahip Bronson krizi bahane. Böyle kırılgan-yüksek borçlu-ithalata bağımlı-gösteriş yatırımlarına kapılmış-beton ekonomisine gömülmüş-dolarize olmuş-rekor cari açık veren-çift haneli enflasyon ve işsizliği kronikleşmiş bir ekonomik yapı her halükarda, iç ve dış konjonktürden kaynaklanan her dalgalanmada, her olumsuzluğa ve etkiye açıktır, açık olur.

Lafı uzatmadan söyleyelim. Türkiye’nin önünde temel olarak iki farklı yol gözüküyor.

Birisi, finans kapitalin-emperyalizmin tam anlamıyla kıskacına girecek, diz çökecek ve teslim olacak bir yol. Diğeri ise, kendi irademizle ulusal bir uzlaşmayı ortaya koyarak, toplumsal bir fedakarlık programını birlikte dayanışma içinde hayata geçirebilmek.

Finans kapitalin sözcüsü Financial Times gazetesinde T. Orlova imzası ile geçen gün yayınlanan makale bir anlamda ilk seçeceğin ne olduğunu gösteriyor. Özetle, şöyle diyor; Türkiye faizlerini rekor düzeyde arttırmalı, ABD ve finans kapitale ters düşecek karar ve politikalardan (S-400’ler gibi) vazgeçmeli, yeni Kemal Dervişlere ekonomiyi teslim ederek, IMF’ye diz çökmeli. Aksi takdirde Türkiye, uluslararası sermaye piyasalarından borç bulamaz, mevcut borçlarını çeviremez, resesyona sürüklenir, döviz kuru krizine girer, rezervlerini yitirir vb.

Yani kısacası faizleri yüzde 40’lara çekin, ekonomiyi IMF’nin adamlarına bırakın, yoksa sonunuz kötü olur demeye getiriyorlar. Bu noktaya nasıl sürüklendik, hangi politikaların ve kişilerin hataları yüzünden bu kadar kırılgan hale geldik gibi tartışmaları ve eleştirileri şimdilik bir kenara koyarak, çözüme odaklanmak gerekiyor.

Tüm bu gelişmelere karşın ne yapabiliriz, bu açmazdan nasıl çıkabiliriz, kendi irademizle toplumsal bir fedakarlık programını nasıl hayata geçirebiliriz diye kafa yormak ve alternatif üretmek gerekiyor.

BU AÇMAZDAN NASIL ÇIKARIZ

Ben, son seçimler öncesinde çeşitli vesilelerle paylaştığım ekonomi-politik çözüm ve çıkış önerilerimden ilk 25 tanesinin başlığını bu zor günlerde bir kez daha açıklamak ve kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum izninizle;

1- Öncelikle köklü bir bakış açısı ve zihniyet değişikliği yani bir paradigma değişikliği gerekiyor.

2- Bunu yapabilecek birikim-bilgi ve tecrübeye sahip nitelikli kadrolar gerekiyor.

3- Mevcut ekonomi yönetimini A’dan Z’ye değiştirmek şart. Yani bakanından-bürokratına kadar.

4- Kuralsız-kontrolsüz ve denetimsiz serbestleşmenin ve piyasa tapınıcılığının yanlış olduğunun kabulü ile neo-liberal kumarhane kapitalizmi anlayışının terk edilmesi gerektiğinin artık anlaşılması gerekir.

5- Gümrük duvarlarının arkasına saklanan, haklı rekabetin olmadığı, mülkiyet hakkına saygı göstermeyen, tamamıyla kapalı ve devletçi bir ekonomik anlayış da gerçekçi değildir ve kabul edilemez.

6- İyi ve ayrıntılı düşünülmüş ve planlanmış, kısa ve orta vadeli karma ekonomik bir program açıklanmalıdır.

7- İhracata dayalı, yüksek teknolojiye ve katma değer üretimine yönelmeliyiz. Un fabrikası veya tekstil atölyelerine teşvik dağıtmaktan vazgeçerek, ileri teknoloji ile katma değer üretebilen yatırımlara destek verilmelidir.

8- Sıcak paraya dayalı, spekülatif, paradan para kazanma anlayışı terkedilerek, doğrudan yabancı yatırım sermayesini cezbedecek yatırım iklimi oluşturulmalıdır.

9- Bunun için keyfi idari kararlarla mülkiyet haklarını tehdit eden davranışlardan uzaklaşılmalı, demokrasi ve kuvvetler ayrılığının yeniden tesis edildiği bir süreç başlatılmalıdır.

10- Sosyal yardımların giderek bir sadaka ekonomisine dönüşmesinin önüne geçilmelidir. Sosyal yardımların işsizliği ve yoksulluğu önleyemediğini ve azaltamadığını göz önüne alarak, iş ve aş sağlayacak yatırımlara yönelinmelidir.

11- Ağır borçlanma ve ithalat yoluyla tüketime dayalı bugünkü ekonomik anlayış terkedilmelidir. Tüketim değil, tasarruf teşvik edilmelidir. İthalat değil, imalat teşvik edilmelidir. Lüks ve ara malı ithalatının yarattığı tahribatın önüne geçilmelidir.

12- Tarımın, üretimin hak ettiği değeri, kredi ve girdi desteğini alması sağlanmalıdır.

13- Devlet özel sektörün kullandığı yurtdışı kredi limit ve imkânlarına el koymaktan vazgeçerek, özel sektörün yatırım ve üretim odaklı yatırımlarının önünü açmalıdır. Gelir yaratma kapasitesi sınırlı olan beton ekonomisine bel bağlamaktan artık vazgeçmelidir.

14- Yüzde 70’i dolaylı olan vergilerin, tam tersine yani yüzde 70’nin doğrudan vergilere dönüştürülmesi için yapısal ve kapsamlı bir vergi reformu hayata geçirilmelidir.

15- Kayıt dışının kayda alınması sağlanmalı, tekelleşme ve kartelleşmenin önüne geçilerek sermayenin tabana yayılmasına özen gösterilmelidir.

16- Yenilenebilir enerji (güneş, rüzgâr terminal) kaynaklarına teşvik ve kredi desteği sağlanmalıdır.

17- Gerçekçi kur uygulamasına geçilmeli, spekülatif kısa vadeli sermaye girişlerine -kriz dönemi aşıldıktan sonra- bir (TOBİN) vergisi getirilmelidir.

18- Milli gelir hesapları ve İstatistiklerinin güvenilirliği sağlanmalı, izahı zor ve şüphe uyandıran geriye yönelik düzeltmelerden kaçınılmalıdır.

19- Fiziki sermayenin (yol, köprü) yıpranıp eskiyeceği ve gelir yaratma kapasitesinin ise, sınırlı olduğu unutulmayarak, Beşeri sermayeye, bilime-teknolojiye-eğitime özen ve kaynak verilmelidir. Bir kamyon buğday, fındık vb. parasıyla, ancak 1 tane dizüstü bilgisayar satın alınabileceği gerçeğinden hareket edilmelidir.

20- Faizlerin sebep değil, sonuç olduğu anlaşılmalı, emir ve komuta ile faiz indirimi teşebbüslerden vazgeçilmelidir.

21- Enflasyonun en haksız ve adaletsiz vergi olduğunu göz önüne alırsak, enflasyonun çift haneli rakamlardan aşağıya çekilmesi hedeflenmelidir.

22- Vergisini ödeyen, HGS ve köprüden kaçak geçmeyen, kaçak yapı yapmayan veya SGK’sını zamanında yatıran dürüst vatandaşları bir manada cezalandıran aflarla, popülizm yapmaktan artık vazgeçilmelidir.

23- Ülkeye giren ve çıkan, kaynağı ve sahibi meçhul döviz hareketleri yakından izlenmeli. Kara paracılara af çıkararak ülke kara para cennetine dönüştürülmemelidir.

24- Üniversitelerin bölünmesinden vazgeçilmelidir. Harvard, Yale, Oxford benzeri ülkemizin de köklü, yüz yıllık, mezunlarının kalitesi, öğretimin niteliği, bilime ve literatüre katkılarıyla marka olmuş üniversitelerinin, birer tabela ve birer binadan ibaret yüksek Liselere dönüştürülmesi önlenmelidir.

25- Turizmde Katar ve benzeri Arap ülkeleriyle Gürcistan ya da Bulgaristan’dan gelen turistlerin, Avrupalı harcama yapan turistlerin yerini dolduramayacağı göz önüne alınmalıdır.

Türkiye’nin, ancak; uygar, laik, bilime, kültüre ve sanata saygılı bir hukuk devleti olarak cazibe merkezi olabileceği unutulmamalıdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.