Bu yazımın başlığı tam da insanların kendisini anmasını istediği gibi olsun istedim. Gerçi bu muhteşem sanatçı için ne desek az kalır. O, bilimi bile şaşkınlığa uğratmış çok yetenekli bir ressam! Sanat köşemiz gururla sunar: Eşref Armağan!

Şimdi şu soruları bir düşünelim: Doğuştan görme engelli olan insanlar dünyayı nasıl algılar? Objeleri nasıl tanımlar? Renkleri nasıl tanır ? Çok duyarız çevremizden “Ben çöp adam bile çizemem!” cümlesini. Ya size görme engelli birinin resimleriyle çığır açtığını söylesem? Görme yetisi olan biri çöp adam bile çizemezken bu olağanüstü insanın perspektif esasına uygun resimler bile yapabildiğini söylesem? Alınmaca gücenmece olmasın; ama çöp adam çizemeyenler ve hatta bazı ressamlar şöyle bir dursun. Doğuştan görme engelli olan Eşref Armağan, göremediği bir manzarayı  resimlerine öyle başarılı bir şekilde aktarıyor ki görenleri kendisine hayran bırakıyor! 

Gelelim onun resim tekniğine. Objelerin maketlerine dokunup parmaklarıyla onları resmediyor. Çizime başlamadan önce ise zihninde yapacağı resmin planını oluşturuyor. Yarım saatlik resim dersinin dışında hiçbir resim dersi almamış olan, bütün teknikleri kendisi yapmış olan bu müthiş sanatçının gölgeleme tekniğini, boyutları yapabilmesi ve kompozisyonu kullanışı görenleri hayrete düşürüyor! Renkleri ise ona göstermişler ve bu şekilde sora sora renkleri de mükemmel şekilde resimlerinde kullanıyor. Aslında ressam olmak için hevesi olmamış; ama onun dünyayı öğrenme tutkusu ve çevresini tanıma isteğinden hiç vazgeçmeyişi sanatına yansımış. Kendi algısını resim yaparak ifade etmeye başlamış. 

Hayat hikayesi ise inanılmaz büyüleyici. Sırf benim için bu böyle değil! Kendisi dünyada ses getirmiş özel bir sanatçı! Dünya çapında sıralamaya girmiş en iyi okulların derslerinde ve belgesellerde onun bu durumu konu olmuş; çünkü yeteneğiyle, algısıyla ve hayal gücüyle bilime meydan okuyor. Bilim adamlarının görme ile ilgili bütün savunduklarını değiştiriyor. Dahası, görmek için göze ihtiyacımız olmadığını kanıtlıyor! Normalde bir insanın görme yetisi olmadan perspektif kullanarak resim yapması imkansız olarak düşünüldüğü için Armağan bilim adamların ilgisini çekmiş. Harvard Sağlık Bilimi Nöroloji Merkezi’ndeki bilim adamları Armağan’ın bunu nasıl yaptığını incelemek için MRI tarayıcısında beynini taramak istemişler ve resim yaparken beyninin hareketi, görme yetisi olmayan insana ve hatta sıradan bir insana göre daha farklı tepki verdiğini keşfetmişler. Deneyin neticesinde görmenin gözlerimizle edindiğimiz bilgiden çok daha fazlasını kapsadığını Eşref Armağan sayesinde anlaşılmış. Dokunmakla da görebiliyor, algılayabiliyormuşuz. Aslında Eşref Armağan, resimlerinin nasıl yapabildiğine değil, neyi resmettiğine dikkat çekmek istemiş; fakat bilim insanlarına da yardım etmeye devam etmiş. 

Bir gün Eşref Armağan’ı Toronto Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. John Kennedy alıp Floransa’ya Duomo Katedrali’nin oraya götürmüş. Oraya götürmesinin sebebi ise katedralin perspektifin keşfinde çok ama çok önemli bir yeri varmış. Çünkü bu katedralinin ve Roma’daki Pantheon tapınağının kubbesinin yapımında çalışmış olan ünlü İtalyan sanatçı Filippo Brunelleschi, deneyini yaparken bu katedralin girişinde duruyormuş. Deney ile doğrusal perspektifi kullanarak sadece iki boyutlu bir düzlemde üç boyutlu etki verilebileceğini kanıtlamış. Dr. Kennedy, Eşref Armağan’dan ise bu katedralin maketine dokunarak katedrali resmetmesini istemiş. Katedralin geometrisinin çizimi, görebilme yetisine sahip olan birine göre bile çok zormuş. Heyecan dorukta! Deneye tanık olan herkes Armağan’ın bunu başarıp başaramayacağını merak ediyormuş! Ve…Eşref Armağan, görme yetisi olan ressamları da alt edip Brunelleschi’nin bu şaheserini hatasız bir perspektifle çizmiş… 

Tüyleri diken diken eden bir deney… Olağanüstü bir adam… Dünyada tek…

Ne kadar şanslıyız ki bütün ülkelerde sergiler açmış, Türkiye’yi en güzel şekilde tanıtmış böyle bir yetenek, böyle özel bir adam bizlere ilham kaynağı oluyor!

Sanatın ve yeteneğin hakkıyla değer görmesi, algılarımızın penceresini açık tutmamız ve “engelleri kaldırmamız”  dileğiyle… Sanatla kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.