Web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet, bulûğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirtti. Diyanet, bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtti. Diyanet, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdi. Diyanet'e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını da açıkladı ve “Veli olmasa da olur” dedi.

Diyanet, yine resmi web sitesinde “bulûğ” tanımlarken, kızların 9, erkeklerinse 12 yaşına basmaları halinde bulûğa erdiklerini açıkladı.

Tanım şöyle:

“Sözlükte ‘ulaşmak, yetişmek, iş gayesine varmak gibi' anlamlara gelen bulûğ, fıkıh terimi olarak, bir kimsenin çocukluk dönemini bitirip, ergenlik çağına ulaşması demektir. Bulûğ çağına ulaşan kimseye bâliğ denir. Ergenlik yaşı çocuğun vücut yapısına ve iklim şartlarına göre değişebilir. İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. Ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.”

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın nikah meselesi üzerine yapmış olduğu açıklama, Hak din olan İslam'a zarar vermekten öteye gidememektedir. Hele ki bu açıklamayı Cumhuriyet Devriminin yapıldığı topraklarda yapıyorsan laik Türkiye Cumhuriyetinin rejimine bir meydan okumadır.

Diyanet'in açıklamasını görür görmez, aklıma ilk gelen şu oldu; Diyanet hangi inancı temsil ediyor? çünkü bu açıklama İslam dinine ait olamaz, yine olaya açıklık getirmek için sormak istiyorum hangi fıkıh'a dayanıyor Diyanet. Annesinin dizinden tahrik olan, ölen karısı ile ilk 6 saat içinde cinsel ilişkiye girilebilir diyen Arabistan Müftülerinden, Dinayet'in açıklamasının ne farkı vardır.

Değerli arkadaşlarım tabi bizler eleştirilerimizi yaparken, nasıl olması gerektiğini de yazmalıyız. Ehlibeyt İslam İnancında evlilik için bulûğ çağ ile rüştünü ispatlamak gerekmektedir. Ne demek rüştünü ispat etmek? sorumluluklarını taşımak ve sonuçlarına katlanmak şartı ile kendi kendine karar verme ve uygulama erkine sahip olmaktır. Zeka ve beden özürü bulunmayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için 18 yaş, rüştünü ispat yaşı kabul edilir. Lakin kendi kuşağımıza baktığımız zaman 18 yaşın bile çok erken olduğunu görüyoruz. Okul, iş hayatı kendi ayakları üzerinde durmayı da eklersek, neredeyse en az 25 yaşı doldurmaktan geçmktedir. Bu yaş sınırı her geçen yıl daha da ileriye sarkmaktadır.

Yani uzun lafın kısası bulunduğu coğrafyanın sosyal-ekonomik yapısına bakmadan, kafamıza göre fıkıh ortaya koyarsak, 9 yaşında ki kız çocuğunu gebe yaparız. İslam Devrimci bir inançtır. Günümüz koşullarını göz önünde bulundurarak hareket etmemiz gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.