Ekonomideki kötü gidişat ivme artırarak sürüyor. İktidar yandaşları, Türk lirasının yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybını ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizine bağlasada uzmanlara göre asıl sorun Türk ekonomisindeki kırılgan yapıdan ve artan borç yükünden kaynaklanıyor. Kimi uzmanlar yıl sonunda doların yedi lirayı bulabileceğini iddia ediyor. ABD’nin İran’a yönelik aldığı yeni yaptırım kararlarının da Türkiye’deki sıkıntıları daha da tırmandırması mümkün. Ekonomide bunlar yaşanırken yandaş medya ise sanki başka bir şey yokmuş gibi CHP’deki liderlik yarışıyla yatıp kalkıyor. Yandaş medyanın bunu vazife edinmesinin nedeni yazacak başka bir şeyinin olmaması. Emin olun CHP’yle ilgili artık yazı yazılmayacak diye bir yasak gelse yandaş yazarların çoğu işsiz kalırlar.

BU AŞAMADA CHP’NİN SERT MUHALEFETİNE İHTİYAÇ YOK
Birçok CHP’li ekonomik krizin kendini iyiden iyiye hissetirdiği bu süreçte CHP’nin muhalefetine çok ihtiyaç duyulduğunu, buna karşın CHP’nin ise iç karışıklıklara boğularak etkisiz kaldığından dert yanıyor. Peki gerçekten de Türkiye’nin bu aşamada CHP’nin sert muhalefetine ihtiyacı var mı? Bu konuda farklı düşünüyorum. CHP’nin iç karışıklıklardan kurtulması mutlaka gerekiyor ama iş CHP’nin bu günlerde sert muhalefet yapmasına gelince düşüncelerim değişiyor. Tam tersine CHP’nin böyle bir dönemde iç sorunlara boğulmasının uzun vadede Erdoğan’ın işine yaramayacağını düşünüyorum. Çünkü Erdoğan, düşmansız yapamaz. Her zaman sorunların kaynağı olarak göstereceği bir rakibe ihtiyacı vardır. CHP karşıtlığı da Erdoğan’ın bu siyasetinde en çok işine yarayan argümanların başında geliyor. Erdoğan, Türkiye’de kökleşmiş sağ – sol rekabeti ve sağ kesimlerdeki CHP fobisinden bugüne kadar başarıyla faydalanmasını bildi.

ERDOĞAN’IN CHP’YE İHTİYACI VAR
Erdoğan’ın bundan sonra da kutuplaşma siyasetini sürdürmek için diri bir CHP’ye ihtiyacı olacaktır. Önümüzde zorlu bir süreç var. Şimdilik dış güçleri bütün sorunların kaynağı olarak göstermek günü kurtarmaya yetebilir. Ancak dışarıyla özellikle de ABD’yle, AB ülkeleriyle veya Rusya gibi ülkelerle lafta bile olsa kavga ediyor görünmek maliyetli olabilmektedir. En azından yabancı sermayeyi ürkütmektedir. Dolayısıyla dışarıyla sürekli kavga hali sürdürülebilir değildir. Bu nedenle Erdoğan’ın içeride sürekli tabanına sorunların kaynağı olarak gösterecek bir düşmana ihtiyacı vardır. Bu konuda Erdoğan açısından CHP’den daha ideali yoktur. Ayrıca CHP’yle kavga etmenin Erdoğan açısından hiçbir maliyeti olmamaktadır.

ERDOĞAN 'EKMEK MUHALEFETİYLE' KARŞILAŞACAK
Peki Erdoğan’ın neden CHP’yi hedef tahtasına koymaya ihtiyacı vardır. Çünkü gelişmeler böyle devam ederse Erdoğan yakın bir zaman içinde 16 yıllık iktidarının en esaslı muhalefeti ile karşılaşacaktır. Bu muhalefetin adı “Ekmek Muhalefeti”dir. Daha önce AKP’ye oy veren ancak yaşam koşulları zorlaşacak insanlar arasında bile sorgulama artacaktır hatta bu konuda ilk belirtiler başlamıştır. Bu sorgulamayı artırmak için ülkenin daha fazla politize olmasının önüne geçilmelidir.

CHP’DE KAVGA SÜRERSE...
Bu nedenle yakın süreçte Erdoğan’ın bizzat olaya müdahale ederek CHP içerisindeki karışıklıklara bir son vereceğini düşünüyorum. Bu nasıl mı olacak? Hiç beklenmedik ithamlarla veya bir çıkışla CHP’lileri yeniden istemeye istemeye dahi olsa bir araya gelmeye mecbur bırakacak hamleler gelebilir. Tıpkı Enis Berberoğlu’nun tutuklanması gibi. Geçtiğimiz günlerde Erdoğan’ın HDP’nin barajı geçmesini sağlayanlardan hesap sorulacak açıklaması boş bir tehdit değildir. Erdoğan belli ki CHP’yi ve HDP’yi düşmanlaştıracak yeni bir politika hazırlığındadır. Erdoğan’ın ekonomik krizin tırmanacağı önümüzdeki süreçte karşısında daha aktif bir CHP’ye ihtiyacı olacaktır ki dönüp tabanına “Biz gidersek bunlar gelir. Haklarınızdan olursunuz” diyebilsin. Erdoğan ya ekmek muhalefetini ya da CHP’yi karşısına almasını gerektiğini bildiğinden tercihini şimdiden tahmin etmek zor değildir.

CHP, KRİZİ UNUTTURACAK EYLEMLERDEN KAÇINMALI
CHP’nin bu süreçte özellikle de yerel seçimlere kadar yapacağı en önemli hatanın ekmek muhalefetini ikinci plana atacak, toplumda eski alışılagelmiş kutuplaşmaları artıracak ataklara ve eylemselliklere girmesi olacaktır. CHP bu dönemde en azından bir dönem sokakta gereksiz güç gösterisi olarak adlandırılabilecek kitlesel gösterilerden kaçınmalıdır. Hatta bu eylemler ekonomik krize yönelik dahi olsa kaçınılmalı, ekmek kavgası siyasallaştırılmamalı, Erdoğan’a dikkatleri dağıtma şansı verilmemelidir.

YEREL SEÇİME KADAR AGRESİF DEĞİL ÇÖZÜM ÖNEREN CHP!
Peki CHP başka ne yapabilir? CHP, daha çok ekonomik krize dair çözüm öneren, agresiflikten uzak bir muhalefet izlemelidir. Çünkü bu ülkede kutuplaşma ve agresiflik ancak tek bir kesime ve kişiye yaramaktadır. Yerel seçim öncesi aynı hataya bir kez daha düşülmemeli, iktidarın ekonomik krizden dikkatleri uzaklaştırma çabalarına fırsat verilmemelidir. Şayet bu başarılabilir ise beklentinin tersine yerel seçimlerde Erdoğan açısından kötü bir sürpriz yaşanabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.