Asimilasyon bir topluluğun, içinde yaşayan başka toplulukların dil, din ve kültürlerini değiştirmek suretiyle benliklerini yok etme ve yerine kendi benliklerini zorla kabul ettirme hareketidir. Bu hareket Alevi toplumu içinde gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. 

Bunun en büyük görüntüsü devlet eliyle yapılan sünnileştirme politikasıdır. Nasıl mı? Alevilerin ibadethanesi olan Cem evlerini tanımayarak, Aleviliği Sünniliğin bir kolu olarak göstererek, Alevilerin de Camiye gitmeleri gerektiğini, Sünniler gibi namaz kılmasını, Aleviliğin sadece Hz Ali'yi sevmekten ibaret olduğunu toplumumuza yansıtıldığı başlıca faaliyetlerdir. 

Bunun ikinci en büyük görüntüsü inanç konusunda bize Sünniikten daha yakın olan Şia'nın asimilasyonudur. Daha çok İran, Irak, Azerbaycan gibi ülkelerde güç durumunda olan Şia, Türkiye'de Alevi toplumunu ibadet ritüeli ve kültürel olarak kıskaç altına almış, Cem ibadetini küçümsemiş, yıllardır bu topraklarda Ali Ali diye inleyen sazımızı şeytanın aleti olarak tanımlamıştır. 

Bunun üçüncü en büyük görüntüsü Alisiz Alevilik asimilasyodur. Aleviliği inanıncan kopararak sadece kültürel olarak servis yapıp, Allahın olmadığını Hz. Muhammed'in peygamber olmadığını, Hz. Ali'yi arap Ali Katil Ali diyerek aşşaladığı bir projedir. İslam'dan önce Aleviliğin olduğunu, buradan Aleviliği kimi Türkçü, kimi Kürtçü bir yapıya bağlayarak, Aleviliğin, her dinin güzel yanını almış bir güzelleme sergisi olduğunu iddia ederek, tamamiyle Aleviliğin içini boşaltan çalışmalardır. 

Bunun dördüncü en büyük görüntüsü, Hz Ali'yi Tanrısallık boyutuna kavuşturan asimilasyondur, görünürde Alevilerden hiç bir farkı yok gibi görünselerde, en tehlikeli asimilasyondur. Dikkat edilmesi gerekir. 

Bunun beşinci ve en önemli, en çok dikkat etmemiz gereken asimilasyon olan CEHALET'tir. Kuran ve Ehlibeyt konusunda eksik olan yol önderleri isteyerek veya istemeyerek yola en büyük zararı vermektedirler. Bu zarar son yıllarda özellikle gençlerimizi ateizm, deizim ve panteizm gibi inanış şekillerine itmektedir. 

Önemli: Biz Aleviler olarak 72 millete aynı nazarlardan bakarız, insan ayrımı yapmayız kimseyi ötekileştirmeyiz. Sünni, Şia, Ateist bizim kardeşlerimidir. Biz herkesin inanış ve yaşam felsefesine saygı duyuyoruz. Aynı saygıyı Sünni ve Şia kardeşlerimizdnde bekliyoruz. Her meyve kendi dalında güzeldir. 
 

Not: Yukarıda beş çeşit asimilasyon örneği verdim önümüzde ki günlerde tek tek ayrıntılı olarak yazacağım.. AŞK İLE.. 
      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.